Kolumne

Britanska inicijativa je uvođenje BiH u EU. Jesu li i zato pobjegli?




Nizu bh. apsurda u rješavanju krize dodana je sada, svojim nazivom, i britansko-njemačka inicijativa. Britanci i Nijemci već više od godinu dana pokušavaju intenzivirati reforme kako bi se ubrzao put BiH prema EU. U tom smislu Merkel i Cameron dogovorili su paket reforma.

Možemo se nadati da “britansku inicijativu” građani u BiH neće tumačiti po uzoru na onih 52 posto Britanaca koji su izglasali razdruživanje od EU. Spas je u pridruživanju. Političari opstruiraju taj proces. Jučer su Srbi zbog slobodne trgovine zakomplicirali taj put. Međunarodna zajednica još ima mehanizme europeizirati ih. Svaki drugi proces može biti poguban i za BiH i za Europu. Zato su nerazumno zvučali argumenti u Britaniji kako, između ostalog, trebaju napustiti EU jer ne žele biti u istoj zajednici u koju žele ući BiH, Srbija, Makedonija… Možda su se u Ujedinjenom Kraljevstvu pobojali kako bi u EU mogle ući sve ratoborne bivše jugoslavenske republike. Ako se to dogodi, svi će strahovati od njihova “Yuexita”. U prijevodu, to je uvijek krvavi rat, čiji se požar svaki put lako proširi.

Što ako Britanci za EU budu poput Slovenaca za Jugoslaviju? Još gore, što ako se razdruživanja budu odvijala na balkanski način? U krvi su se raspadala uglavnom sva carstva na tlu Europe: Grčko, Rimsko, Bizantsko, Osmansko, Francusko Carstvo, tako se raspala Austro-Ugarska, prva i druga Jugoslavija, nacistička Njemačka…

Može li EU izbjeći sudbinu svakog dosadašnjeg carstva ili konfederacije u europskoj povijesti? Hoće li Velika Britanija postati mala, jer Škotska i Sjeverna Irska nisu za Brexit. Jednako tako, i Europska unija bi bez razjedinjenog Ujedinjenog Kraljevstva mogla biti još manja jer kao Britanci razmišljaju i nacionalisti u Francuskoj, Danskoj, Italiji, Švedskoj, Nizozemskoj… Nakon povijesnih iskustava i aktualnih događanja, “Washington Post” se s pravom pita može li uopće, nakon kraja hladnog rata, ijedna multinacionalna konfederacija preživjeti na području između Urala i Atlantika. Bez obzira na nepovjerenje među narodima, višenacionalna BiH jedino može opstati kao članica euroatlantskih integracija. Toga su, čini se, svjesni i građani u BiH koji u golemom postotku (76 posto), možda i najvećem u Europi, podupiru ulazak svoje zemlje u EU.

Dok ostali prizivaju povrat dijela nacionalne suverenosti prenesene na Uniju, BiH se nada kako bi upravo članstvom u EU postala stabilnom, funkcionalnom, a time valjda i suverenom državom. Sada nije ništa od toga jer uzajamno nepovjerenje naroda narušava stabilnost, funkcionalnost države ovisi o provedbi proeuropskih reformi, a suverenost joj je umnogome oduzela međunarodna zajednica. Stoga će EU za BiH biti najbolje rješenje čak i kada svi drugi u njoj budu vidjeli propalo carstvo. Zato slogan njemačko-britanskoj inicijativi treba biti “BiH-in nasuprot Brexita”.

Izvor: vecernji.ba

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button