KolumneU fokusu

Vahida Djedović – Perverzna igra “šarene narukvice” stigla u BiH: Ovo su savjeti za sve roditelje!




PIŠE: Vahida Djedović

Da su me prije samo nekoliko mjeseci pitali šta su šarene narukvice, rekla bih da su to one narukvice koje nosi moja prijateljica Amira i koje joj tako lijepo pristaju. Ni u snu ne bih mogla povezati šarene narukvice sa perverznim seksualnim igrama. I to baš onim, kojima su skloni tinejdžeri.

Možda će Vas zanimati i:

Prije izvjesnog vremena nazvala me mama od jedne četrnaestogodišnje djevojčice, rekla je da joj se čini da je njena kćer depresivna i ne zna kako da joj pomogne. Nakon samo nekoliko minuta našeg razgovora, djevojčica je ispričala cijelu priču:

“Bila sam na  rođendanskoj zabavi svoje drugarice iz razreda. Bilo je tu i onih koje nisam poznavala, a bilo je i nekoliko zgodnih momaka. Cure su bile moje generacije, a dečki su bili tri-četiri godine stariji. Bilo nas je dvadesetak. A onda je neko predložio igru ‘šarene narukvice’. Jedni su se gromoglasno smijali, jedni su klimali glavama, a jedni, među kojima sam bila i ja, nisu znali kakva je to igra. Kada su nam objasnili o čemu je riječ, Ana i ja smo odustale. Nismo htjele učestvovati u tome. Počeli su da nas ismijavaju i govore kako smo konzervativne, primitivne, kako smo glupe gluperde i izrekli su još puno uvreda. A onda su nas izbacili iz kuće. I sve bi to bilo u redu, da ta drugarica i još dvije iz razreda, a koje su bile na zabavi, mene svakodnevno nisu počele da ismijavaju i maltretiraju. Izmislile su priču, ne mogu ni da Vam kažem kakvu i proširile po razredu. Ja to više ne mogu izdržati. Ne želim ići u školu i, jednostavno, želim da me nema.”

Sve ovo se desilo prije tri mjeseca. Djevojčica je sada dosta dobro. Završila je osmi razred i u razgovoru s njom i njenom majkom, premjestila se u drugu školu kako bi završila deveti razred. Majka je upoznala razrednog stariješinu i direktora bivše škole, ali oni su rekli da nemaju dokaza i sve se završilo na tome. Išla je do roditelja djevojčice koja je organizovala zabavu, ali i tu je naišla na nerazumijevanje. Majka je, također, željela da napišem priču o ovome, kako bi drugim roditeljima mogla poslužiti kao upozorenje. Poslala sam joj cijelu priču i ona se složila da ovakva može biti objavljena.

Šta su “šarene narukvice”?

To je igra koju na zabavama igraju dečki i cure, uglavnom, tinejdžeri. Igra “šarene narukvice” igra se tako što cure na ruku stave narukvicu određene boje, a svaka boja ima drugo značenje. Ona sakrije ruku, a ako dečko pogodi koju boju narukvice nosi, dobije nagradu  i to u skladu sa bojom kojom je obojena narukvica. Nagradu mu dodjeljuje pred svima.

Narukvica plave boje znači oralni seks, crvene boje predstavlja ples u krilu, ljubičasta narukvica je poljubac, žuta zagrljaj, crna znači pokazivanje intimnog dijela tijela, bijela dodirivanje nekog dijela tijela, a zelena narukvica znači seks. Oni koji ne učestvuju u igri, bivaju izopćeni iz društva, vrijeđa ih se i maltretira, pa je posljedica ove igre, između ostalih, i vršnjačko nasilje, poznato kao bullying.

Navodim samo neke od posljedica bullyinga:

“Posljedice bullyinga vidljive su gotovo četiri desetljeća poslije. Takve osobe imaju zdravstvene tegobe, posljedice vezane uz društvene aktivnosti, a prisutne su i ekonomske posljedice”, ističe Ryu Takizawa, voditelj studije provedene na Institutu za psihijatriju pri Kraljevskome koledžu u Londonu.

Studija koja je provedena pratila je 7771 dijete čiji su roditelji otkrili da je bilo izloženo vršnjaškom nasilju u dobi između 7 i 11 godina. Taj uzorak pratili su do dobi od 50 godina. Za bullying je karakteristično stalno nasilje vršnjaka nad žrtvom koja se ne može braniti. Više od četvrtine ispitanika, 28%, bilo je zlostavljano povremeno, a 15% često, kako pokazuje studija.

Ta je studija pratila i druge uzroke, kao IQ djeteta, emocionalne probleme te probleme u ponašanju i uključenost roditelja u djetetove teškoće.

Utvrđeno je da su djeca koja su često bila žrtve vršnjačkog nasilja bila sklonija depresiji, anksioznosti i pomisli na samoubistvo. Osim toga, žrtve vršnjačkog nasilja češće postižu niži stepen obrazovanja, teže ostvaruju vezu s partnerom i imaju manje izglede za kvalitetan život.

Osim ovih posljedica, prerano stupanje u seksualne odnose može imati i druge posljedice kao što su maloljetničke trudnoće i emocionalna tupost. Emocionalna tupost je nesposobnost adekvatnog emocionalnog doživljavanja i reagovanja u situacijama koje, po pravilu, izazivaju emocije kao što su radost, tuga, strah, ljutnja itd. U početku se emocije potiskuju kako bi se osoba odbranila od negativnih situacija, a onda to počinje biti ubičajeni obrazac ponašanja i mogu se javiti razni psihički problemi.

Osim igre “šarene narukcvice”, pojavila se još jedna koja se zove “kamene face”, a igra se tako što dečki posjedaju goli oko stola, a ispod ih cure oralno zadovoljavaju. Onaj koji promijeni izraz lica, ispada iz igre.

Savjeti za roditelje:

Nastojte često komunicirati sa svojom djecom. Ne postavljajte se kao veliki autoriteti, jer ako vas se djeca boje, neće biti iskrena. Strah ne može roditi ljubav. Treba da znate s kim se vaša djeca druže, na koja mjesta izlaze, šta vole, koliko novaca imaju, ko su im prijatelji, šta osjećaju, kokve su im sklonosti, koliko vremena provode na internetu…

Učite ih ljubavi, poštovanju, iskrenosti, povjerenju, ali pođite od sebe. Prvo sami steknite ove vrijednosti da biste ih mogli prenijeti na djecu. Jer, uglavnom djeca koja imaju puno povjerenje u svoje roditelje, mogu se otrgnuti mnogim pošastima današnjeg vremena.

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button