Piše: Mario Vranješ
1. Digla se prašina a bogami i javnost BiH na snimke i fotografije dvoje državnih službenika , muškarca i žene,u procesu masiranja jedno drugoga( sad da li on nju masira, ili ona njega manje je važno, mada on nju masira)i to u sred radnog vremena. Komentari su raznorazni, ”te kako ih nije sramota, jel’ to od poreza kojeg mi plačamo, pa mogli su barem zatvoriti vrata da ne gleda ostatak svijeta” i tako dalje i k tome bliže. Iz nekih naših izvora sam saznao neke stvari u vezi ove, recimo nesvakidašnje situacije i evo o čemu se radi:
– Prema zadnjim usvajanjima zakona o radu, a to se naročito tiče zaposlenih u državnim službama, svaki pojedinac se mogao pojedinačno izjasniti da li jedanput sedmično želi da mu ide topli obrok ili da ga masira neko od kolega ili koleginica koji mu je drag, prirastao srcu ili slično. Pa tako su i ovo dvoje, za jedan dan u sedmici izabrali masaže i oslobodili se dnevnog stresa, a u isto vrijeme oslobodili budžet države od uplate za dva topla obroka za taj dan.
– Ova akcija u vezi relaksacije državnih službenika na radnom mjestu će se razvijati i dalje, pa su već u razradi neke ideje poput: kvarcanje na radnom mjestu umjesto dnevnice, nadogradnja noktiju umjesto pauze za doručak,fitnes trening umjesto mjesta u komisiji i slično.
– Računa se da će ovakav vid olakšavanja rada i stresa državnih službenika itekako olakšati budžet države neplačanjem toplih obroka, paušala i komisija onim pojedincima koji se odluče za ovaj vid relakasacije usred radnog vremena.
Dakle, bez razloga se digla bugija na dvoje državnih službenika. Oni su samo radili ono što im državna služba obezbjeđuje, a to je hljeb bez motike.
2. Neka istraživanja u Bosni i Hercegovini su otkrila da stanovnici BiH na godinu troše 13 miliona maraka na antidepresive. Podatak svakako iznenađujući i veoma zabrinjavajući. Naravno da veliki procenat od tih utrošenih para ide na najmnogoljudniji kanton u državi, tj. Tuzlanski kanton .
Svakako da je ekonomska , socijalna i politička situacija u zemlji dobrano doprinjela ovakvom stanju depresije u državi, ali ipak postoje načini, vjerujem bolji načini, kako bi se tih 13 milona KM utrošili:
– Prvi primjer je da se tih 13 miliona maraka utroši u nabavku veselih mašina i kupovinu šljive,jabuke, dunje,kruške, pa se sve to upotrijebi u pravljenje rakije, među indijancima poznate kao vatrena voda. Malo okrepljeni rakijom, svijet bi gledali šarenije. Jeste da bi tada porastao broj ovisnika o alkoholu, ali to je već nešto o čemu treba da brine neko drugi. Ja sam za rakiju
– Za trezvenjake bi se od tih para moglo napraviti nekoliko bicklističkih staza ili još jedno jezero Panonsko, mada bi za taj projekat trebali čekati nove lokalne izbore pa da se ta priča dobro proda u predizbornoj kampanji.
– I na kraju, najpametnije bi bilo da se za taj novac kupi neka veća ledina, livada, ili kamenjar, ogradi visokim zidom kroz koji prolazi struja , i unutra smjeste svi oni zbog kojih i pijemo antidepresive( političari i njihov ahbabi), pa da se na suncu i kiši bave zabavnim igrama poput tucanja kamena, hašanja zemlje i sličnih , zdravih po organizam aktivnosti. Vjerujem da bi se kapaciteti tog , nazovimo ga ugostiteljskog objekta, svakodnevno širili i povečavali. E, tada bi faramaceutske firme kod nas propale…
3. U Tuzlanskom kantonu, konkretno u Lukavcu je ovih dana bilo prilično živo, da ne kažemo alarmantno. Gust dim iz Lukavačke Koksare se nadvio nad Lukavac i počeo širiti i na ostala mjesta kantona. Još se ne zna pravi razlog pojavljivanja toga dima ali imam ideju zašto se sve to desilo:
– Pošto je zima upravo završila, a svi se dobro sjećamo kakav smo vazduh udisali protekle zime, menadžment Koksare se dosjetio epohalne ideje da nas otrovnim dimom iz svojih pogona lagano navikava na prelaz sa zimskog na proljetni režim disanja, tako da se adaptiramo ko ljudi na proljetne alergije i behar kijavice. Lijepo od Koksare, zar ne ?
Sve u svemu, sedmica na izdisaju nije bila niti malo dosadna, a vjeovati je da nam budućnost nosi svašta, samo ne dosadu.