Arhiva

Prednosti šminkanja prstima: Rezultat koji je “iskreniji”














sminkanje-1-750x400

U vremenu preciznih uputstava za šminkanje na YouTubu, prsti su postali najpotcijenjeniji alat. Vrijeme je da se poigramo u slobodnom stilu….

Možda će Vas zanimati i:

Rad šminkera podrazumijeva upotrebu četkica: za lice, za oči, obrve i usne, za precizne ili difuzne linije, blage prelaze i intenzivna sjenčenja, one dugih i rastresitih dlačica ili one kratkih i koso zasječenih. Ne postavlja se pitanje da li je potrebno koristiti ih toliko kada je u pitanju posao profesionalaca, ali šta se dešava kada se šminkamo sami.

Upotreba velikog broj četkica postala je zaštitni znak YouTube beauty gurua poput Kandee Johnson iz Head To Toe i Blair Fowler, čiji nedavni post pod naslovom Šminka za svaki dan obuhvata 23 koraka i 11 različitih četkica. Čak Kim Kardashian ima  video-klip u kom nas uči kako da postignemo raskošan izgled očiju, po kom je poznata i koji sa ljubavlju naziva The Kimmel, u 12 koraka i pomoću devet četkica. Približavanjem naprednih trikova, kojima su se nekada služili samo profesionalci, širokim narodnim masama ovakvi klipovi uveli su nas u novu eru komplikovanih tehnika šminkanja: zašto koristiti jednostavne trodelne palete (i one proste sunđeraste aplikatore u njima) kada možete imati čitav arsenal četkica?

Dio privlačnosti četkica leži u njihovoj mogućnosti da izbrišu svaku manu koju vjerujemo da imamo tako što „stvaraju“ nove crte lica umjesto da samo istaknu ono što valja. „Vjerujem da je takav pristup donio puno samopouzdanja ženama“, tvrdi Drew Barrymore, glumica koja ne krije svoju ljubav prema šminkanju i koja je tvorac velike linije kozmetike The Flower. „Znate tačno šta treba da uradite sa svojim licem i kako to da postignete.“

Krajnji rezultat pak često je sve samo ne zadovoljavajući: ako je aplikacija isuviše teška i precizna, šminka nanesena četkama može izgledati zastarjelo, da ne pominjemo da nekada može biti čista suprotnost visokoj modi, u kojoj se već izvjesno vrijeme favorizuje spontani look (pogledajte samo revije Alexandera Wanga i Stelle McCartney).

61165261-sminka-make-up-sminkanje-ruz-za-usne

„Svjež, jednostavan izgled se znatno bolje postiže prstima“, kaže Diane Kendal, šminkerka odgovorna za nevjerovatno prirodan sjaj na licima manekenki na proljetnoj reviji Proenza Schouler 2011. (u kojoj su se glavne zvijezde bile supermodeli iz devedesetih Kirsty Hume i Georgina Grenville). Iza kulisa na reviji Rag & Bone Gucci Westman, umjetnički direktor Revlona, koristi pridjev „životni“ kad opisuje onaj poseban finiš karakterističan za Kate Moss, a koji postiže nepreciznim nanošenjem sjenke za oči, rumenila i ruža isključivo prstima.

Drew Barrymore je osmislila veći dio svoje linije na osnovu svog iskustva na polju kozmetike. Jedan njen dio su i sjenke Eye Chubbies, koje se nanose prstima. „Svi šminkeri sa kojima sam radila kao dijete koristili su ruke. Razmrljali bi podlogu na paletu, sve pomiješali, a zatim utapkali na lice. Rezultat je bio najljepši ten koji ste ikad imali u životu“, kaže Drew. „Osjećam da više vjerujem sebi nego nekoj četkici.“

Za većinu profesionalaca privlačnost šminkanja prstima leži ne samo u tome što je krajnji efekat prirodniji od onog koji se postiže primjenom perfekcionističkih obrazaca i sredstava već i u tome što je mackanje prstima zabavnije i taktilnije. „Sviđa mi se kada se pigmenti, kreme i puderi stope s kožom“, kaže Pat McGrath, multitalentovana kreativna direktorka firme Procter&Gamble. „Ne postoji ništa bolje od miješanja tečnog pudera sa hidrantom kremom na dlanu i nanošenja te mješavine prstima, kao što se nanosi krema, a zatim dodavanja još hidrantne kreme na jagodice. To daje posebnu živost koži.“

Kreativni direktor Shiseida Dick Page oslanja se na moć dodira kada je u pitanju određivanje količine proizvoda: „Svi pretjeruju s korektorom, pa zato stalno moram da radim ovo“, govori dok prelazi prstima preko jagodica demonstracije radi. „Kad dodirujete lice, prisjetite se da ispod njega postoje kosti, da postoji tkivo, da je ono trodimenzionalno.“ Šminker se dodirom povezuje sa „platnom“ na kom radi i koristi ga kao vodič za nanošenje proizvoda.

Iako se pojedini obožavaoci makeupa kunu ili u jednu ili pak u drugu tehniku, većina primjenjuje obje u zavisnosti od tehničkih zahtijeva teksture proizvoda sa kojima rade. „Opšte pravilo bi bilo da puderi zahtijevaju četke, dok su kremaste teksture odlične za nanošenje prstima“, objašnjava Linda Cantello, šminker za Armani Beauty, i dodaje da toplota prstiju topi kreme, što će olakšati njihovo upijanje. „Volim da prstima nanosim korektor, tečni puder i slično, pošto osjećam kako se od sopstvene toplote oni lakše razmazuju.“

Lucia Peroni, koja razvija boje za kozmetičku kuću Cle de Peau, miljenica Marca Zaninija (Rochas) i Vere Wang zbog pristupa koji je više minimalistički nego teatralan, radi skoro isključivo prstima: „Za usne uvijek koristim palac ili uradim ovo“, kaže dok imitira utrljavanje pigmenta srednjim prstom. „I domali prst ima puno posla“, ističe i objašnjava da ga njegov položaj na šaci i veličina čine idealnim za miješanje sjenki i razmazivanje olovke za oči na gornjem kapku. Mali prst je rezervisan za područje ispod oka. Da bi se osigurala postojanost kremastih tekstura, Lucia Pieroni ne misli da je potreban puder. „Pokvarićete efekat ako nanesete puder“ (efekat o kom govori je određeni nivo nepretenciozne ležernosti). „Jedino mjesto na koje bih nanijela puder je između obrva ili cijelom dužinom nosa, tek da bi se izbjegao sjaj na pogrešnom mjestu.“

Pat McGrath smatra da je šminkanje prstima mnogo „opušteniji i moderniji“ pristup. Na proljetnoj reviji Miu Miu 2014, na primjer, namjerno je manekenkama neravnomjerno utapkala kremaste pastelne sjenke na kapke. „Željeli smo da budu blijeđe u sredini, nejednake boje. Nije nam bio cilj da stvorimo najsavršenije oko na svijetu. Ono, razumije se, savršeno izgleda na Instagramu, ali niko ne živi tamo.“

Upotreba prstiju i oslanjanje na sopstvene instinkte, za razliku od korišćenja četkica i praćenja dijagrama i video-uputstava, daje rezultat koji je „iskreniji“, kaže Path McGrath. „ Od žena se očekuje da usavrše toliko stvari u životu, a onda još treba da u ponoć sjede za kompjuterom i vježbaju kako da našminkaju oči u 20 koraka? Niko ne bi trebalo da osjeća toliki pritisak da u svemu bude do te mjere vješt. Najseksepilnija šminka je ona koja se već malo pokvarila. Ništa nije više seksi od izražavanja sopstvene ličnosti.“

(Izvor: elle.rs)

The post Prednosti šminkanja prstima: Rezultat koji je “iskreniji” appeared first on Zenski.Ba.


Source: Zenski

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button