ArhivaU fokusu

Znate li gdje je bilo prvo lječilište slanom vodom prije Panonskih jezera?







Da li ste znali koje je prvo lječilište slanom vodom u Tuzli? Gospođa Mevlida Simić se dotakla te teme, a njen tekst prenosimo u cjelosti.

U Solani sam radila analize slanice – slane vode, koja se krajem sedamdesetih godina crpila iz slanih bunara, sa lokaliteta Hukalo, prostor iznad prvog Panonskog jezera . Približavajući se slanim bunarama osjetio bi se neugodan miris na pokvarena jaja, a neugodan miris bio je sumporvodonika H2S koji se nalazi u slanici. Nije bilo prijatno analizirati uzorak slanice zbog tog ružnog mirisa. Slanica – slana voda sadrži; NaCl-So otprilike od 290-303 mg soli /l slanice, H2S-sumporvodonik, magnezijum- Mg, kalcijum- Ca, jod…

Od davnina narod je koristio slanu vodu –  slanicu za liječenje. Stari radnici Solanaši, koji su izgrtali cakljama so iz velikih tava gdje se slanica uparavala, i na taj način se dobijala so, pričali su  da su smočene krpe u toplu slanicu koristili za bolna koljena, obloge za zubobolju, za bolove vrata, a često su ispirali i bolno grlo razrijeđenom toplom slanicom. Dolaskom Austro-Ugarske na ove prostore, osim kuhinjske soli, koja se dobijala uparavanjem slanice u velikom tavama, pokazaće se interes i za liječenje kostobolje slanom vodom. Gradi se lječilište Slana Banja, na lokalitetu Banje! Zgrada je srušena i nije ostavljen nikakav trag da je tu bilo prvo lječilište slanom vodom u Tuzli, BiH, Balkanu, a možda i u Evropi? Da je bar ostavljena prelijepa statua -DJEVOJKA I ČESMA – koja se nalazila ispred zgrade! Moćnici su i nju uklonili jer misle da sve počinje od njih, a narod se liječio slanicom i prije liječenja u hotelu Bristol, Panonskim jezerima i novom Hotelu! Ne znam gdje je zavrsila statua – DJEVOJKA I ČESMA – ako neko zna, lijepo bi bilo saznati? Lijepo bi bilo vratiti je na njeno staro mjesto, saznati ko je autor statue, staviti pločicu s natpisom, tako da i mlađe generacije, a i oni koji ne znaju, saznaju za najstariju SLANU BANJU ZA LIJEČENJE KOSTOBOLJE U TUZLI, BALKANU, A MOŽDA I U EVROPI?

Trenutno slana voda , istog hemijskog sastava, za Panonska jezera , koristi se sa lokaliteta Tetima u blizini Tuzle.Panonska jezera sadrže =1/5 slanice +4/5 vode! Da bi se osigurala tehnička i higijenska ispravnost same vode, redovno se vrši filtriranje i testiranje same vode na hemijskom i bakteriološkom nivou. Sam proces filtracije vode se odvija tokom 24 sata, kada se vodna zapremina filtrira unutar 2,5 ciklusa, te se vrši njeno hemijsko tretiranje. Tim procesom se zadržava adekvatna pH vrijednost, vrši dezinfekcija, uništavaju površinske alge, flokacija tj. otklanjanje zamućenosti vode, te fizičko čišćenje školjki jezera i plaže…



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button