Lifestyle

Vježbanjem spriječite bolesti i propadanje mozga







Tjelovježbom i pravilnom prehranom možemo umanjiti rizik od moždanog udara, demencije, depresije i mnogih drugih stanja.

Ljudski mozak je najkompleksniji organ u ljudskom tijelu – pokretač je i stvaratelj svake misli, pokreta, osjećaja i iskustva. Teži otprilike 1,4 kg, sadrži nevjerojatne milijarde živčanih stanica ili neurona. Njegovo zdravlje možemo očuvati i tjelovježbom te pravilnom prehranom. Moždana kora ili korteks, je najveći dio ljudskog mozga, odgovoran je za više moždane funkcije poput misli i pokreta.

Možda će Vas zanimati i:

Da bi mogao normalno funkcionirati, mozgu je potrebna glukoza kao osnovni izvor goriva. Mozak ne pohranjuje glukozu, zato mu je potrebna stalna obnova energije. Prema znanstvenim istraživanjima, pravilnom prehranom I tjelovježbom doprinosimo njegovu zdravlju.

“1990-te su bile prekretnica u razumijevanju utjecaja tjelesne aktivnosti i vježbanja na mozak pa je tako danas poznata neurobiološka baza ovih benefita i zna se da vježba utječe neposredno na strukturu mozga”, napominje dr. sc. Sandra Morović, specijalist neurologije, viši naučni saradnik, te pojašnjava poveznicu između tjelovježbe i zdravlja mozga;

“Posebno je važan BDNF (Brain derived neurotrophic factor) ili faktor rasta porijeklom iz mozga koji održava dugotrajnu memoriju, djeluje na određene neurone u središnjem i perifernom živčanom sustavu, pomaže preživljavanje postojećih neurona, potiče rast i diferencijaciju novih neurona i sinapsi , a upravo tjelesna aktivnost potiče pojačanu proizvodnju i lučenje BDNF-a! U prijevodu, BDNF je važan za učenje, pamćenje te ostale više moždane funkcije.”

Izvor: BHZdravlje.ba



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button