BiH

Uspješno spašeno sedam državljana Australije na Bjelašnici – povrijeđeni planinar prebačen u bolnicu

Na padinama Oblja iznad sela Umoljani na Bjelašnici, noćas je uspješno okončana akcija spašavanja grupe od sedam stranih državljana iz Australije.

Planinari su se izgubili na planini, a jedan muškarac je zadobio povredu koljena koja mu je onemogućila kretanje.

„Prvi poziv na dežurni broj GSS Kantona Sarajevo zaprimljen je od strane bh. državljanina koji se nalazio u grupi u 21:55, a u 22:20 potvrđena je potreba za intervencijom. Timovi GSS-a Kantona Sarajevo odmah su upućeni na teren, locirali grupu i pružili medicinsku pomoć povrijeđenoj osobi“, saopćeno je iz Gorske službe spašavanja.

Nakon zbrinjavanja, povrijeđeni planinar je transportovan preko izuzetno zahtjevnog terena do Gradine, a zatim vozilom do Babinog dola, gdje je u 01:35 predat ekipi Hitne pomoći.

U akciji je učestvovalo 30 spasilaca GSS-a Kantona Sarajevo.

„Zahvaljujemo svim učesnicima na profesionalnoj i brzoj reakciji, a povrijeđenoj osobi želimo brz oporavak“, poručili su iz GSS-a.

Možda će Vas zanimati i: