
Kako bi se riješio problem nedostatka stručnog kadra i odgovorilo na realne potrebe sistema, Vlada Tuzlanskog kantona odobrila je zapošljavanje 87 ljekara u okviru Programa unapređenja zdravstvene zaštite za period 2025/2026. godine.
Zdravstveni sektor u BiH suočava se s ozbiljnim nedostatkom medicinskog osoblja, što je posljedica odlaska stručnjaka u inostranstvo i privatne ustanove, ali i otežanog zapošljavanja mladih ljekara. Novim programom planira se zaposliti 76 doktora medicine i 11 stomatologa u zdravstvenim ustanovama širom kantona.
“Ovaj program nastao je kao odgovor na inicijative Skupštine TK iz 2023. godine i ima dvostruki cilj: poboljšanje zdravstvene zaštite za građane i omogućavanje radnih mjesta mladim stručnjacima s područja kantona”, istaknuli su iz Vlade TK.
Program je razvijen na osnovu analiza upražnjenih radnih mjesta i u suradnji s JU Službom za zapošljavanje TK, Zavodom zdravstvenog osiguranja TK, Federalnim zavodom za zapošljavanje i Ministarstvom zdravstva TK. Očekuje se da će ova mjera značajno poboljšati rad zdravstvenih ustanova, smanjiti opterećenje postojećeg kadra i skratiti liste čekanja za preglede.
Ovakav sistemski pristup Tuzlanskog kantona može poslužiti kao model za rješavanje sličnih problema u drugim regijama BiH.