Bosanskohercegovački pjesnik i pisac proze ističe da, uprkos tome što živimo u vremenu kada djeca veći dio vremena provode u virtuelnom svijetu, najmlađi još uvijek vole čitati i najradije biraju upravo bajke.
“Vrijedna ostvarenja u žanru bajke podjednako čitaju i odrasli i djeca. Pisati za djecu je jednako zahtjevno kao i pisati za odrasle. S poemom ‘Hasanaginica’ i bajkom ‘Titiz i Đomet’ naša književnost je ušla u svjetsku književnost. To naslijeđe traje i živi i u savremenoj bh. književnosti za djecu”, kaže Bećirbašić.
Pisac smatra da su upravo nove tehnologije obogatile i liberalizovale književnu ponudu, ne samo u BiH, nego u cijelom svijetu. Sve više je mladih koji žele pisati, a printana izdanja su sve traženija.
“Veliki broj mlađih bh. pisaca dobija međunarodne nagrade. To su nasljednici Ibrišimovića, Dizdara, Ćopića, Lukića i naših drugih pisaca. Elektronske forme pokazuju da je kvalitet bh. književnosti neupitan kad je riječ o budućnosti. Dok je čovjeka bit će i potrebe za književnom riječju”, zaključuje naš sagovornik.
Konkurs za najbolju bajku otvoren je do 5. aprila, a radovi se mogu prijaviti na festival@fedu.ba. Rezultati konkursa bit će objavljeni do 25. aprila, a žiri u sastavu Mirsad Bećirbašić, Lidija Pavlović-Grgić i Šefik Dupović dodijelit će tri nagrade u iznosu od 800, 500 i 300 KM.