Početak godine donio je veliki skok broja zaraženih i pogoršanje epidemiološke situacije. Ljekari ističu kako se trenutno nalazimo u petom valu pandemije, a ono što je ovaj put drugačije jeste da je u porastu broj zaražene djece.
Jesmo li izgubili kontrolu nad pandemijom i ima li opasnosti za najmlađe?
Pedijatrijsko odjeljenje Doma zdravlja Bijeljina od početka godine bilježi porast broja mališana zaraženih koronavirusom. Iz tog razloga, formirana je i kovid ambulanta za djecu.
dr. STOJANKA ŠKORIĆ, pedijatrica
„Mi posljednjih možda i desetak dana imamo povećan broj pregleda u dječijem dispanzeru.Glavna indikacija je bistra sekrecija, povišena temperatura i podatak da neko u kući ima slične simptome“
dr. MLADEN GRUJIČIĆ, epidemiolog
“Nažalost vidimo to protekle dvije sedmice da je, kad gledamo odnos sa prethodnim sojevima, da imamo pomijeranje ulijevo, prema mlađem uzrastu. Dobra vijest je da mališani za sada prolaze sa lakšom kliničkom slikom.“
dr. MLADEN GRUJIČIĆ, epidemiolog
“Za sada je situacija da se mogu adekvatno zbrinuti u službi za pedijatriju, tako da nemamo povećan broj djece koja zahtjevaju hospitalizaciju.“
Epidemiološka situacija u cijeloj Bosni i Hercegovini je pogoršana. Vrhunac pandemije ljekari očekuju tek krajem mjeseca.
dr. SNJEŽANA ĐUROVIĆ, Dom zdravlja Višegrad
“Najvjerovatnije je okupljanje oko praznika dovelo do širenja virusa. U većini slučajeva su zaražene mlađe osobe sa nekim blažim simptomima, međtuim, ima i upale pluća.“
ANTO MATIĆ, ministar zdravstva i socijalne politike SBK
„Nikad više pozitivnih u SBK, trenutno imamo 912 osoba koje su pozitivne na području županije.Smatramo da škole trebaju ići na nastavu kako i idu, pratimo stanje u bolnicama, bolnički sustav imamo pogoršanje aktivnih i hospitaliziranih.“
Uprkos pogoršanju epidemiološke situacije u Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske očekuju da će drugo polugodište u školama početi kako je i planirano 24. januara. S druge strane, preporuka Instituta za javno zdravstvo entiteta je da se do kraja januara ograniče okupljanja.
To je u Federaciji Bosne i Hercegovine već učinjeno.
dr. ANTONIJA VERHAZ, infektologinja
“Novi soj virusa je udario, puno maha je uzeo i sve više ljudi obolijeva. Prije mjesec, dva bilo je najavljen dolazak novog soja koji je drugačiji, infektivniji, infekcija se brže širi, primjećeno je i skraćivanje perioda inkubacije sa pet na tri četiri dana. Ono što je modža dobro, ali ne smije da uljuljka je da se ipak radi o lakšim kliničkim slikama.“
Nošenje maski i vakcinacija glavne su mjere zaštite. Ovoga puta akcenat je na zaštiti najmlađih.
dr. STOJANKA ŠKORIĆ, pedijatrica
“Zamolila bih roditelje da smanje kontakte, skupove, da zaštite djecu, naročito novorođenčad i dojenčad. Ovaj virus je čest kod djece do četiri godine i ta djeca su nekako najugroženija.“
Kao jedna od mjera suzbijanja virusa navodi se i uvođenje jedinstvenog kovid sertifikata u Bosni i Hercegovini, što bi, prema najavama nadležnih, moglo biti realizovano već do kraja mjeseca.