BiH

Sve se manje govori o problemima mladih i njihovoj budućnosti







U političkom diskursu sve su češće teme o razdruživanju i podjelama Bosne i Hercegovine, a sve tiše teme koje se tiču problematike mladih i njihove budućnosti. Zbog toga ne iznenađuje što je sve više onih koji razmišljaju o odlasku iz zemlje u kojoj su rođeni.

Na mladima svijet ostaje, rečenica koju smo bezbroj puta čuli. Ali, pitanje je kakav se to svijet servira mladima u našoj zemlji. Kako se sve glasnija nacionalistička i retortika podjela odražava na ovu populaciju?

Očito je da retorika podjela stvara veliko opterećenje mladima. Njihovi prioriteti su drugačiji. Žele da Bosna i Hercegovina bude zemlja mogućnosti. Zemlja u kojoj bi svako mogao u punom kapacitetu svog znanja dati doprinos razvoju društva i pritom obezbijediti normalnu egzistenciju.

Možda će Vas zanimati i:

“Zanimljivo je da smo prethodnog vikenda bili u Banjaluci, gdje smo okupili sve mlade ljude iz BiH i niko ne priča o razdruživanju. Svi pričaju o tome kako je živjeti u Bosni i Hercegovini, da je jako teško doći do posla, da ne vjerujemo više u sistem obrazovanja, ali uopšte u politički sistem BiH”, kaže  Nikola Kandić, projektni koordinator Vijeća mladih Federacije BiH.

Projektni menadžer u Omladinskom resursnom centru Tuzla Slobodan Blagovčanin navodi kako mladi, da bi uspjeli u životu, moraju otići iz države: “Smatram da je nacionalistički diskurs koji živimo i koji nam se podmeće nešto na šta ćemo sve glasnije i glasnije da reagujemo”.

Alarm nadležnima trebalo bi da bude podatak da 53 odsto mlađe populacije sa područja Federacije želi napustiti Bosnu i Hercegovinu, rezultati su istraživanja Vijeća mladih. Razlozi: nezaposlenost, visok stepen korupcije i nepovjerenje u institucije vlasti.

“Niko nema da odvoji svojih 10-15 najljepših godina da sluša ovdje razne političare koji nas straše ratovima, koji upiru prstom u jednog Slobodana, Adnana, Josipa”, dodaje Blagovčanin.

Retorika podjela suštinski služi samo političkim elitama da bi se održali na vlasti, složni su naši sagovornici. Mladi ne smiju biti marginalizovana grupa i nadležni treba da kreiraju uslove za dostojan život ove populacije. U suprotnom, obrazovani i radno sposobni sve više će napuštati Bosnu i Hercegovinu.

Izvor: federalna.ba



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button