Arhiva

ŠTA DALJE? Predstavljamo vam Farmaceutski fakultet u Tuzli




Farmaceutski fakultet počeo je sa radom akademski 2004/2005.godine i jedna je od najmlađih organizacionih jedinica tuzlanskog Univerziteta.

Osnove djelatnosti Farmaceutskog fakulteta su naučno nastavna, naučno istraživačka i stručna djelatnost. Sve ove vrste djelatnosti odvijaju se kroz integrirani I i II ciklus studija i III ciklus studija. I i II ciklus traju ukupno deset semestara odnosno pet godina, dok treći ciklus traje šest semestara tj. tri godine. Svršeni diplomanti Farmaceutskog fakulteta stiču odgovarajuća znanja koje im omogućava zapošljavanje u različitim poljima farmacije i kliničke medicinske biohemije.   

„Magistri Farmacije kvalificirani su za rad sa lijekovima u apotekama, farmaceutskoj industriji, biohemijskim laboratorijama, zatim istraživačkim proizvodno tehnološkim i kontrolno analitičkim laboratorijama. Također su registrovani za rad u marketingu lijekova, registraciji lijekova pri agenciji za lijekove, zavodima za kontrolu lijekova i drugim zdravstvenim institucijama.“, kazala je za Radio Kameleon dr.sc. Mensura Ašćerić, dekanica Farmaceutskog fakulteta u Tuzli.

Po završetku studija stiče se stručni naziv Magistar Farmacije. Studij Farmacije je interdisciplinaran. Na njemu se stiču znanja prirodnih, temeljnih, biomedicinskih ali i stručnih farmaceutskih predmeta. U desetom semestru uz obaveznu praksu priprema se diplomski rad čijom odbranom se završava studij na Farmaceutskom fakultetu.

Na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Tuzli od osnivanja 2004./2005. akademske godine ukupno je upisano 1777 studenata. Trenutno Farmaceutski fakultet pohađa 560 studenata. Doktorski studij upisalo je 39 studenata akademske 2013./2014.godine. Ove tekuće 2018./2019. godine  upisalo je 8 studenata. Do sada je doktoriralo 6 studenata na doktorskom studiju, dakle to su doktori farmaceutskih nauka. Na integriranom I i II ciklusu do sada je diplomiralo 880 studenata Farcmaceutskog fakulteta.

„Mi svake godine raspisujemo konkurs za prijem studenata u I godinu integriranog I i II ciklusa studija. Ove godine, baš kao i prošle planirano je da se upiše 80 studenata na integrirani I i II ciklus i to je neki optimalan broj koji zapravo zadovoljava kapacitete studiranja na Farmaceutskom fakultetu.“, pojasnila je dr.sc. Aščerić.

Farmaceutski fakultet Univerziteta u Tuzli jedini je, od svih Farmaceutskih fakulteta u Bosni i Hercegovini, član Evropske asocijacije Farmaceutskih fakulteta. To fakultetu daje mogućnost komunikacije i uključivanja u zajedničke projekte sa ostalim Farmaceutskim fakultetima regiona, Evrope, ali i cijelog svijeta.

Više informacija možete pronaći na zvaničnoj web stranici fakulteta, kao i na njihovoj Facebook stranici.

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button