Španija bolja od Francuske, preokretom stigla do finala evropskog prvenstva

Fudbaleri Španije prvi su finalisti Evropskog prvenstva nakon što su u finalu savladali reprezentaciju Francuske rezultatom 2:1. Ovo je peto finale u historiji Eura za Crvenu Furiju.

Španci su u 8. minuti utakmice imali sjajnu šansu. Sa desne strane Yamal je uputio centaršut, a lopta je pala na glavu Fabiana Ruiza koji je na drugoj stativi iz peterca glavom šutirao preko gola.

U svom prvom opasnom napadu Francuzi nisu napravili istu grešku. Mbappe je dobio loptu na lijevoj strani, uputio centaršut, a na pravom mjestu se našao Kolo Muani, koji je glavom pogodio za Tricolore.

Umjesto da ostanu šokirani vodstvom protivnika, Španija je jako organizovano nastavila napadati i samo 12 minuta kasnije došla do izjednačenja.

Lamine Yamal je na 20-ak metara primio loptu, povukao je u sredinu i najljepšim golom Eura uz pomoć stative savladao Maignana.

Francuzi su ostali u knockdownu, a Španija je četiri minuta kasnije tu činjenicu iskoristila i u potpunosti preokrenula rezultat. Dani Olmo napravio je nered u španskom šesnaestercu, poslao Tchouamenija u prazno, opalio, a Jules Kounde je bio taj koji je skrenuo loptu u vlastitu mrežu.

Nakon drugog gola Španaca tempo je znatno pao pa se i broj opasnih prilika do poluvremena znatno smanjio.

U 40. minuti Francuzi su imali slobodan udarac s opasne pozicije, Dembele je našao Upamecana na drugoj stativi, ali našao se Navas ispred njega.

Bilo je to sve u prvom poluvremenu.

Francuzi su u drugo poluvrijeme ušli sa željom da što prije dođu do gola. To su mogli ostvariti u 53. minuti, kada je Dembele izveo udarac iz ugla, najviši u skoku je bio Tchouameni, ali lagana je to bila zadaća za Unaija Simona.

Prvi dio drugog poluvremena nije obilovao lijepom igrom, najviše zahvaljujući Špancima koji su nastojali kontrolisati posjed i usporiti igru u tranziciji i kako ne bi dozvolili Dembeleu u Mbappeu da pobjegnu njihovim defanzivcima.

U 60. minuti zaprijetili su ipak Francuzi, Dembele je ubacio na prvu stativu, na lopti se našao Unai Simon.

Sljedeću šansu vidjeli smo u 76. minuti. Nakon gužve u šesnaestercu Theo Hernandez je propustio veliku priliku, pucao je slabijom desnom nogom sa 16 metara, ali završila je lopta na tribinama.

Nova šansa za Tricolore došla je u 85. minuti utakmice. Mbappe je na lijevoj strani povukao loptu prema sredini, raspalio sa dvadesetak metara, ali je to otišlo daleko preko gola.

Za više od toga nije bilo vremena ni prostora te je Španija zasluženo Francuze poslala kući i ovjerila kartu za finalni meč u Berlinu 14. jula.