
Prije svakog odlaska u svemir, astronauti prolaze kroz višednevnu karantenu. Ova procedura ima dvostruku svrhu: osigurati da su astronauti potpuno zdravi te spriječiti unošenje potencijalno opasnih virusa ili bakterija na svemirsku stanicu, što bi moglo ugroziti misije ili druge članove posade.
Ponekad astronauti sa sobom ponesu uzorke mikroorganizama kako bi proučavali njihovo ponašanje u bestežinskom stanju i svemirskim uslovima. Međutim, kineski naučnici ostali su zatečeni kada su u brisevima uzetim sa kineske svemirske stanice Tiangong otkrili bakteriju koja ranije nije bila poznata na Zemlji.
Ključna uloga u svemirskim misijama
Tim istraživača s Pekinškog instituta za inženjering svemirskih sistema i kompanije Shenzhou Space Biotechnology Group objavio je otkriće nove vrste bakterije koju su nazvali Niallia tiangongensis. Prema njihovim riječima, proučavanje ove i sličnih bakterija moglo bi igrati ključnu ulogu u očuvanju zdravlja astronauta i sigurnosti svemirskih stanica.
„Kod Niallia tiangongensis otkrili smo promjene koje joj omogućavaju preživljavanje i funkcionisanje u izuzetno stresnim uslovima svemira“, naveli su istraživači.
Dodatna istraživanja, objavljena u časopisu International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology, pokazala su da se mikrobiološki sastav i funkcije organizama na Tiangongu značajno razlikuju od onih na Međunarodnoj svemirskoj stanici.
Naučnici su istakli da je Niallia tiangongensis bliska srodnica bakterije Niallia circulans, koja prirodno živi u tlu, ali još uvijek nije jasno zašto je nova vrsta evoluirala upravo u svemiru. Analize su otkrile da ova bakterija ima jedinstvenu sposobnost razgradnje želatine kao izvora azota i ugljika, dok je izgubila mogućnost iskorištavanja drugih energetskih supstanci koje koriste slične vrste na Zemlji.
Potencijalni rizici i nevjerovatne sposobnosti
Kineski naučnici najavili su nastavak istraživanja s ciljem boljeg razumijevanja ponašanja ove bakterije, s posebnim fokusom na moguće posljedice po zdravlje astronauta. Naime, njen srodnik može izazvati sepsu kod osoba oslabljenog imuniteta, što izaziva zabrinutost da bi i Niallia tiangongensis mogla imati štetne efekte.
Treba napomenuti da ovo nije prvi slučaj da se nove bakterije otkriju u tzv. „čistim prostorima“. NASA je u sterilnim sobama za pripremu svemirskih misija već identificirala desetine mikroorganizama koji pripadaju 26 potpuno novih vrsta.
Studije su pokazale da ti mikrobi imaju nevjerovatnu sposobnost prilagođavanja i preživljavanja u ekstremno čistim i kontrolisanim uslovima, što predstavlja ozbiljan izazov u kontekstu budućih planova čovječanstva za istraživanje drugih planeta.