BiH

Samoiluzorni uticaj naroda: Izađi na izbore i podrži svog “papka”













“Uzmi stvar u svoje ruke i izađi na izbore”, “Budi promjena i glasaj”, “Glasaj i promjeni”… Sve su ovo slogani koji nemaju nikakvu svrhu u Republici Srpskoj.

Izbori su ovdje sahranjeni. Grobari “masno” isplaćeni.

Možda će Vas zanimati i:

U tri godine politički predstavnici građana u RS trgovinom mandatima uspjeli su da obesmisle izbore do te mjere da je ugušena i svaka pomisao da je moguće napraviti bilo kakvu promjenu voljom naroda.

Zahvalnicu za ovakvo stanje nose, prije svih, političari koji su u izbore ulazili kao opozicija, a čiji je obraz za kratko vrijeme postao trđi od đona. Počelo je sa narodnim poslanicima… Mitrović, Stevančević, Stevandić, Banjac, Dunjić, koji su održali entitetsku vlast do danas na nogama … a nastavilo se među odbornicima u skupštinama gradova i opština. Svi redom su dojučerašnja uvjerenja, koja su nosili sa sobom i na osnovu kojih su dobili podršku građana, izdali za udobnost saradnje sa vladajućom huntom.

“Politički svinjac” popularno nazvanih “papaka” svakim danom je sve veći. Posebno se smrad ovog svinjaca osjeti u najvećem gradu RS. U Banjaluci, u kojoj je od juče opozicija zvnanično spala na četiri čovjeka otpadali su redom PDP-ovci, NDP-ovci, a na kraju i SDS-ovci… Ako se ovako nastavi u gradskoj skupštini sjediće samo odbornici iz vladajućiih redova.

I onda, postavlja se pitanje čemu politički sukobi, kampanje, izbori, želje, nadanja… kad se sve riješi u četiri zida, u četiri oka i sa jednom kovertom. Jednostavno, politička trgovina u RS je nadjačala sve ostalo.

Profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci Ivan Šijaković tvrdi da su građani bezbroj puta prevareni i obmanuti, te da nakon mnogobrojnih nemoralnih postupaka političara izlazak na izbore za naš narod je postao samo stvar inercije, a ne nastojanje za stvaranjem bolje budućnosti.

“Ako razmatramo poziciju građana u značajnom procentu građanima je jasno da ništa ne mogu promjeniti i da je izlazak na izbore jedna vrsta inercije i navike. Strah da će negdje biti zabilježeni da nisu izašli na izbore. Ili stariji ljudi, njima su izbori neka vrsta pokazivanja da su još živi, da još uvijek nešto znače. Dakle, to je mješavina različitog psihološkog i socijalnog stanja u kome se građani nalaze, a u krajnjem slučaju niih ni 10 odsto ne vjeruje u ono za šta su glasali. Posebno, ako je riječ o opoziciji, ne vjeruju u mogućnost promjene”, navodi Šijaković, dodajući da građani nemaju danas nikakv uticaj.

“Njihov samoiluzorni uticaj traje do glasačke kutije. Čim je spustio listić i svoj glas on se oprostio sa bilo kakvim uticajem, značajem, bilo kakvom mogućnošću da on u naredne četiri godine utiče na one koje je izabrao. To je nešto čega više nema , jer na sceni je jedna mreža koja je ispletena da građani služe samo kao potvrda onog što su partije već odlučile i konstruisale”, rekao je Šijaković.

Prema njegovim riječima, prelazak političara u suprotne tabore je postao potpuno normalna stvar u RS čime je pokazano da su politička trgovina i interesi pojedinaca daleko iznad volje građana.

“Ovi prelasci političara su čak postali toliko normalni, a ako se ovako nastavi opozicija će se ugasiti. Čak bi možda bilo bolje i poštenije prema građanima kad bi opozicija reagovala prije nego se to desi i sama se dobrovoljno ugasila. Onda bi prosto ostali građani naspram vladajućih. Jedan na jedan. I onda bi građani mogli da nastupaju u svoje ime, ne bi ih niko mogao okarakterisati kao nečije. Tek tad bi se vidjela ta podrška vladajućoj strukturi kojom se hvale”, poručuje Šijaković.

Kako ističe naš sagovornik, sva politika u RS se svela na ljude kojima je ovo samo dobar i unosan posao i koji u prelasku među vladajuće redove vide ništa drugo do poslovni potez koji će im donijeti ličnu korist.

“Sve se svelo na lični interes i niko ne djeluje u ime opšteg interesa. Samo lični, goli interes. Svako u politici samo projektuje sebe. Kako se može okoristiti, ugraditi sebe, nešto dobiti. Svi u politici vide samo instrument prebacivanja sredstava iz opštedruštvenih u lične džepove”, rekao je Šijaković.

 Profesor javnog mnjenja Mladen Mirosavljević da je kroz političku korupciju i trgovinu poslaničkim mandatima isplivala na površinu potpuna amoralnost političkih aktera u RS.

“Ovdje se radi o zadovoljavanju isključivo sopstvenih interesa što je postao i osnovni smisao bavljenja politikom kod nas. Naravno, to je ilustracija svake dezideologizacije političkih stranaka koje su postale interesne grupe za ostvarivanje stranačkih i uskostranačkih interesa. Sa druge strane, građani stranke percipiraju kao mogućnost rješavanja svojih interesa kao npr. zapošljavanja, zbog čega se priklanjaju vladajućim strankama. Opozicija je bezidejna, bez koncepta koji bi građani prepoznali kao alternativu sadašnjoj vlasti i kao takva nema šansu da pobijedi na izborima”, navodi Mirosavljević.

Ipak, kako tvrdi, to ne znači da su izbori izgubili smisao nego da postoji potpuno nepopunjen prostor za neku novu društvenu snagu koja će ponuditi ubjedljivu alternativu koja može dovesti do smjene vlasti.

“Pošto nje nema ni na vidiku sadašnja agonija će se samo nastaviti zajedno sa svim onim procesima čiji smo svjedoci. Iseljavanja, demografskog nestajanja, ekonomskog i socijalnog propadanja i apatičnosti što će u krajnjem slučaju dovesti u pitanje i sam opstanak Republike Srpske”, objašnjava Mirosavljević.

Politički analitičar Velizar Antić problem u postizbornoj trgovini “papcima” vidi u zakonskom okviru, koji se prema njegovom mišljenju treba mijenjati ukoliko u buduće ne želimo gledati scene kupovine poslanika i odbornika.

“Ovim potezima politika je dotakla dno. Ljudi su već toliko zasićeni političkim partijama, a kad tome dodamo ove prelaske iz jednih stranaka u druge, prijateljstva do juče najvećih protivnika, nije ni čudo da se politika narodu zgadila. Ipak, najveći je problem što su izbori obesmišljeni. Zato je važno da se ovaj problem prelaska u druge partije riješi zakonski. Najbolje bi bilo da ostanemo u proporcijalnom izbornom sistemu, ali da mandat pripada stranci. Eventualno, da samo onaj pojedinac koji je dobio dovoljan broj glasova da može da raspolaže svojim mandatom. U suprotnom, ako neko izađe iz stranke on mora da vrati mandat stranci”, zaključio je Antić.

 

 

Izvor: buka



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button