
Privatni japanski lunarni lander Resilience uspješno je ušao u Mjesečevu orbitu u utorak, 6. maja, prema planu, dok se pokušaj njegovog slijetanja na površinu očekuje tokom juna. Lander je razvila tokijska kompanija ispace.
Resilience je lansiran 15. januara uz pomoć rakete Falcon 9 kompanije SpaceX, zajedno s još jednim privatnim lunarnim landerom pod nazivom Blue Ghost, koji je izradila američka firma Firefly Aerospace sa sjedištem u Teksasu.
Za razliku od Resiliencea, Blue Ghost je koristio direktniju putanju i stigao u lunarnu orbitu već 13. februara, a meko slijetanje na Mjesec izveo je 2. marta. Time je postao druga privatna svemirska letjelica koja je uspješno sletjela na Mjesec, nakon landera Odysseus kompanije Intuitive Machines, koji je to učinio u februaru 2024.
Resilience je odabrao putanju koja zahtijeva manju potrošnju goriva i energije, uključujući bliski prelet Mjeseca koji se desio 14. februara.
Ako sve prođe po planu, Resilience će se spustiti na bazaltnu ravnicu Mare Frigoris, koja se nalazi na sjevernoj hemisferi Mjeseca. Ovo bi predstavljalo drugo japansko slijetanje na Mjesec, nakon što je državna agencija JAXA u januaru 2024. godine poslala letjelicu SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) na lunarnu površinu.
Lander Resilience nosi pet naučnih i tehnoloških tereta, uključujući minijaturni rover Tenacious, koji je razvila ispaceova podružnica iz Luksemburga.
Ovaj mali rover će sakupljati uzorke lunarne prašine za NASA-u, a istovremeno nosi i Moonhouse – umjetnički projekat švedskog umjetnika Mikaela Genberga, smješten na njegovom prednjem dijelu.
Pokušaj slijetanja zakazan za 5. juni biće drugi pokušaj za kompaniju ispace, koja ima za cilj učiniti Mjesec dostupnijim za istraživanje i eksploataciju. Njihova prva letjelica ušla je u Mjesečevu orbitu u martu 2023, ali je pokušaj slijetanja u aprilu iste godine završio neuspjehom.