Počela je najveća kampanja vakcinacije u historiji. Prema podacima koje je prikupio američki Bloomberg, do sada je primijenjeno više od 63 miliona doza vakcina u 56 zemalja. Najnovija stopa bila je u prosjeku oko 3,21 miliona doza dnevno.
Ujedinjeno Kraljevstvo ugovorilo je vakcine za 302 posto svojih stanovnika, a zemlje EU ugovorima imaju pokriveno 187 posto populacije. Prema podacima Bloomberga, za BiH je taj procenat svega pet posto.
Inače, vakcinacija u SAD-u počela je 14. decembra sa zdravstvenim radnicima. Vakcina kompanija Pfizer i BioNTech odobrena je za upotrebu u Sjevernoj Americi, Evropi i na Bliskom Istoku. Utvrđeno je da ta vakcina, kao i ona kompanije Moderna, smanjuju zarazu koronavirusom za 95 posto.
Vakcina firme AstraZeneca i Univerziteta u Oxfordu dobila je prvo odobrenje u Ujedinjenom Kraljevstvu 30. decembra.
Kina i Rusija odobrile su vlastite vakcine još u julu i augustu, prije nego što su u potpunosti testirane. Od tada su te države dale milione doza, iako pružaju rjeđa ažuriranja o svom napretku.
Isporuka više milijardi doza za zaustavljanje širenja koronavirusa širom svijeta bit će jedan od najvećih logističkih izazova ikad poduzetih.
Do sada je odobrena upotreba ukupno sedam različitih vakcina. Države su uložile milijarde dolara u razvoj novih vakcina, testirajući ih na hiljadama dobrovoljaca, povećavajući proizvodnju, a zatim ih izbacujući na tržište u rekordnom roku.
Nijedna od ovih vakcina sama po sebi nije dovoljna da se vakciniše globalna populacija od oko 7,8 milijardi ljudi. Ali zajedno predstavljaju najveću šansu čovječanstva da okonča pošast koja je odnijela više od dva miliona života i pokrenula globalnu ekonomsku katastrofu.