BiH

Prošlo je četvrt vijeka: 25 godina od granatiranja sarajevske Vijećnice













Danas se navršava 25. godišnjica granatiranja i paljenja zgrade gradske Vijećnice u Sarajevu u kojoj je tada bila smještena Nacionalna univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine (NUB BiH). Uništeno je oko 80 posto knjižnog fonda, te oko dva miliona bibliotečnih jedinica koje su svjedočile o kontinuitetu i historiji Bosne i Hercegovine.

Gradska Vijećnica, najljepši i najreprezentativniji objekt iz austro-ugarskog perioda, gotovo da je uništena u požaru koji je uslijedio nakon granatiranja, 25. augusta 1992. godine. Od tada je prošlo 25 godina, zgrada je obnovljena, ali ne blijede sjećanja na dane stradanja.

Možda će Vas zanimati i:

Tužnu godišnjicu, NUB će obilježiti pijetetom i poštovanjem svega što je bilo i porukom da se takvo zlo više nikada i nikome ne desi, ali i s pogledima u budućnost i isticanjem važnosti svih biblioteka u razvoju društvenih zajednica.

Pripadnici JNA i Vojske Republike Srpske granatirali su Vijećnicu u noći sa 25. na 26. august 1992. godine. U vatrenoj stihiji uništeno je oko 80 posto knjižnog fonda i dokumenata koji svjedoče o historiji Bosne i Hercegovine. Unutrašnjost Vijećnice je gotovo potpuno uništena u požaru koji je uslijedio nakon granatiranja. Obnova te zgrade trajala je 18 godina, a Vijećnica je otvorena 2014. godine – na Dan pobjede nad fašizmom. Tako je Sarajevu vraćen jedan od njegovih simbola, građevina koja je proglašena nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.

Direktor NUB-a, Ismet Ovčina, izjavio je da će ponovo pozvati nadležne organe da riješe status ove, ali i drugih institucija kulture u našoj zemlji.

Obilježavanju godišnjice u zgradi Vijećnice, prisustvovat će i resorni državni ministar Adil Osmanović za kojeg Ovčina kaže da je učinio određene napore u smislu pokušaja rješavanja statusa i finansijske podrške za državne institucija kulture. U okviru programa obilježavanja, planirano je i uručenje zahvalnica nekim od donatora knjiga u čije će se ime obratiti glumica Jasna Diklić.

Nacionalna univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine, trenutno je smještena u zgradi kampusa Univerziteta u Sarajevu.

Izvor: BHRT



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button