Savršeno ne postoji. Svi smo savršeni u svojoj nesavršenosti. Stremiti ka savršenosti je jedan od, ne tako lakih izazova za preći, a ako za sebe kažete da ste perfekcionista onda to za vas može biti disfunkcionalno.
Težnja ka savršenstvu i perfekcionizmu u bilo kojoj sferi vašeg života vodi ka manjku motivacije i direktno vodi ka neuspjehu, a da,možda, toga niste ni svjesni.
Ljude koji su perfekcionisti možemo prepoznati tako što uočavamo da oni teže da kontrolišu apslutno sve i svakoga. Pokušavaju da se drže i onih najmanjih detalja i idu do te krajnosti da se, na kraju, bave i stvarima koje uopšte nisu važne.
Oni posjeduju izražen osjećaj da sve što rade mora da premaši sva očekivanja i visoko postavljene standarde, pretjeruju u svemu, jer imaju manjak samopuzdanja i nose se sa sindromom varalice (o ovoj temi ću pisati naredni ponedjeljak) koji kaže da sumnjate u svoje sposobnost i da nikada niste dovoljno dobri niti zaslužni za svoj uspjeh, već da se sve to desilo pukom srećom.
Pefekcionizam je sofisticirana forma odlaganja koja osobu štiti od neuspjeha, jer ako stalno radite na tome da stvorite idealne uslove, a znate vrlo dobro da oni nikada neće moći da se dosegnu, jer ste postavili stvari tako da sve po vama mora biti perfektno, onda nikada nećete ništa početi i tako dolazimo do toga da vas taj put, ustvari, štiti od neuspjeha i promašaja.
Danas na ovaj Ponedjeljak-koji-se-voli razmislite da li ste prefekcionista?
Težite li ka savršenstvu za koje u dubini svoga bića znate da je nemoguće dostići i da to vaše savršenstvo, iako savršeno, nikada neće biti dovoljno dobro?
Ukoliko ste se pronašli u ovome, a pomislili ste da nema rješenja, reći ću vam da ima, jer pefekcionizam nije loš sam po sebi. Samo onda kada pređe određenu granicu utječe na vaše odnose, karijeru, ali i mentalno i fizičko zdravlje zato je važno znati njime upravljati i ne dozvoliti da vam parališe život.
Perfekcionizam vodi ka ogromnoj količini stresa koji opet vremenom vodi ka izgaranju, a tada smo već dobro zagazili u emocionalnu iscrpljenost koja utječe na naše ponašanje i socijalizaciju gdje postajemo prava čangrizala, veliki kritičari, frustrirani i nezadovoljni.
Biti dobar u onome što radimo i težiti ka izvrsnosti je ambiciozno i svakako motivirajuće, ali ono što stoji iza te silne težnje da sve bude savršeno je momenat u kojem vam nije potrebna potvrda, da ste nešto uradili dovoljno dobro, nego da ste vi dovoljni i vrijedni samim svojim postojanjem.
Happy Monday people.
Autorica teksta: Marijana Klapić
Trenerica ličnog i profesionalnog razvoja
Instagram: Ponedjeljak koji se voli
+387 61 73 11 72
klapicmarijana93@gmail.com