Lifestyle

Ponedjeljak koji se voli: Jesam li ja varalica?

Marijana Klapić










Jesam li ja varalica?  Sigurna sam da nisi. Ali sam sigurna da si se, barem jednom u životu, osjećao baš tako, kao varalica, a da nisi razumio odakle to dolazi i zašto se osjećaš tako.

Postoji jedan sociološki fenomen koji se zove immposter syndrome ili sindrom varalice koji je definisan kao psihološko iskustvo intelektualne i profesionalne prevare, gdje mislimo da su sva naša postignuća došla pukom srećom, a ne kao rezultat znanja, sposobnosti i intelekutualnog kapaciteta i zato se osjećamo da smo fake. Da smo varalica.

Možda će Vas zanimati i:

 Ovaj fenomen možemo prepoznati po nezdravom ponašanju koje nam pokazuje da osoba živi u konstantnom strahu da će biti otkrivena kao varalica ili prevarant, sa veoma izraženom sumnjom u samoga sebe, svoje vrijednosti, ograničavajućim profesionalnim postignućima koje vode ka burnoutu ili sagorijevanju na poslu.

Iza ovog fenomena se krije nisko sampouzdanje, nizak nivo svjesti o sposobnostima,snazi i spoznaja, da je od presudne važnosti za tu osobu, priznati sama sebi, sve ono što zna, svoja znanja, vještine i kompetencije.

Osoba sa ovim simptomom se pita jesam li dovoljan? Zašto me niko ne sluša? Da li stvarno drugi znaju više od mene?

Danas na ovaj Ponedjeljak-koji-se-voli dobro razmisli da li si sebi ikada postavio ova pitanja?! Jesi li ikada pomislio da su tvoja postignuća i uspjesi slučajnost ili su ona istinski rezultat tvog rada, znanja i sposobnosti?

Biti u mogućnosti odgovoriti na očekivanja ljudi u tvom okruženju jednostavno nije moguće, a to je baš ono što izaziva ovaj osjećaj, jer bi oni mogli saznati da nisi sposoban onoliko koliko oni misle.

Strah da nećeš uspjeti završiti projekat na kojem radiš, zajedno sa drugima, čak onda kada svi oni govore da možeš i da vjeruju u tebe.

Ne doživljavaš sebe kao kompetentnu osobu, pa zbog toga ne ostavljaš takav dojam na druge.

Ovakva razmišljanja i unutarnji dijalozi nisu nimalo lagani. Nedostatak snage, hrabrosti, sumnja, stalna kritika i suočavanje samih sa sobom i ono što ne želimo da drugi vide, vodi ka stagnaciji u tvom životu.

U tvom ličnom i profesionalnom razvoju važno je stvoriti prostor i okruženje u kojem ćeš se osjetiti sigurno i podržano kako bi mogao nastaviti dalje. Važno je ohrabriti se, probuditi osjećaj vrijednosti, prije nego se prepustiti tom fenomenu, koji ne služi nikome i ničemu.

Biraj misli koje će u tebi izazvati optimizam i nadu. Sjeti se situacije kada si se bojao najgoreg, a desilo se baš suprotno, pa i puno bolje. Sjeti se momenata kada si postizao uspjehe.

Dozovi osjećaj kada si osjetio nalet inspiracije i kada si težio stvaranju bolje budućnosti.

Pokreni taj monolog u glavi sa riječima koje će da te uzdignu i koje će se konačno suprotstaviti toj varalici i reći joj:

TI si varalica, ali JA nisam.

Ja sam stvaran, važan i vrijedan.

Happy Monday people.

Autorica teksta: Marijana Klapić
Trenerica ličnog i profesionalnog razvoja
Instagram: Ponedjeljak koji se voli 
+387 61 73 11 72
klapicmarijana93@gmail.com

 

 



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button