U razgovoru za Klix.ba Tufekčić pojašnjava šta su osnovni razlozi iza ove inicijative.
Zdravstvo za pacijenta, a ne za privatnu praksu
“Mi jednostavno moramo na neki način bolje regulisati tu privatnu praksu. Državna bolnica praktično služi kao protok za privatne prakse. Mi moramo riješiti ta silna čekanja pacijenata i probati dovesti zdravstvenu zaštitu na jedan nivo koji bi u suštini odgovarao svakom pacijentu, a ne samo onima koji određene usluge mogu da plate”, rekao je Tufekčić za Klix.ba.
Kaže da je od velike važnosti da se u narednim mjesecima pristupi izmjenama postojećeg Zakona o zdravstvenom osiguranju.
Dodaje da će parlamentarci krenuti sa inicijativom prema resornom ministarstvu kako bi izmjene zakona bile što kvalitetnije.
“Možda nećemo riješiti sve probleme samo izmjenama zakona, ali činjenica je da je to prvi korak naprijed i treba ustrajati. I na UKCS-u su spremni da se uhvate u koštac sa ovim problemom”, kazao je Tufekčić.
Zdravstvena reforma bi prema ovoj inicijativi trebala krenuti sa federalnog nivoa, pa dalje prema kantonima.
Tufekčić: Zdravstvo iz dana u dan tone i moramo to zaustaviti
“Napravit će se sveobuhvatan spektar harmonizacije. Objektivno svi smo mišljenja da zdravstvo iz dana u dan tone. To se mora zaustaviti, jer za par godina nećemo imati uslugu koju očekuje obični pacijent”, napominje Tufekčić.
Ističe da je direktorica UKCS-a Sebija Izetbegović svjesna ovog problema te da je spremna u svojim kapacitetima uključiti se u zdravstvenu reformu.
“Probat ćemo zajednički raditi i napraviti rezultate. Očekujem da ćemo imati podršku i medicinskih radnika. Ljudi su željni reformi. Ljekari trebaju biti na usluzi pacijentu, a ne samo gledati kako da im uzmu pare”, zaključio je Tufekčić.
Prema nezvaničnim informacijama oko 250 ljekara sa UKCS-a radi istovremeno i u državnim klinikama i u privatnim ordinacijama.
Novim zakonskim rješenjima njima bi se dao izbor: da rade za državnu praksu ili privatnu ordinaciju.