Lifestyle

Nokti mogu otpasti: Šta se dešava sa tijelom astronauta kada izađe u svemirsku šetnju?










Odlazak u svemir donosi niz izazova za ljudsko tijelo, koje je evoluiralo u okolini Zemlje tijekom stotina milijuna godina. Kada se ljudima oduzme okoliš Zemlje, suočavaju se s ozbiljnim zdravstvenim rizicima. Astronauti koji izlaze u svemirsku šetnju posebno su podložni problemima poput gubitka gustoće kostiju i mišića, problema s vidom uzrokovanog promjenama u tekućini mozga te poteškoćama s mokrenjem i čak erektilnom disfunkcijom.

Jedan od neočekivanih problema s kojim se astronauti suočavaju nakon svemirskih šetnji je oniholiza, odnosno gubitak noktiju. Ovaj problem povezan je s atmosferskim pritiskom u svemiru, gdje je pritisak vrlo nizak. Svemirska odijela astronauta moraju biti pod pritiskom kako bi osigurala sigurnost, ali to stvara poteškoće za ruke.

Rukavice svemirskog odijela ograničavaju pokretljivost ruku i stvaraju pritisak tijekom zadataka, što može rezultirati bolovima, umorom mišića te čak težim povredama, uključujući oniholizu. Rukavice, koje su ključan dio svemirskog odijela, moraju biti pod pritiskom kako bi astronautima omogućile normalno disanje, ali istovremeno predstavljaju izazov za ruke.

Istraživanja su pokazala da postoji značajna povezanost između širine zglobova na ruci astronauta i rizika od povreda. Širina zglobova, posebice metakarpofalangealnih zglobova na vrhu šake, igra ključnu ulogu u riziku od oniholize. Rukavice ograničavaju pokretljivost ovih zglobova, stvarajući veći pritisak na prste, što rezultira smanjenim protokom krvi, oštećenjem tkiva i gubitkom noktiju.

Unatoč dizajnu rukavica koji se prilagođava svakom astronautu, problemi su i dalje prisutni, a rješenje je izazovno pronaći. Nedavna istraživanja ističu da loše pristajanje rukavica igra ključnu ulogu u ovim povredama, pa će buduća svemirska odijela morati rješavati ovaj izazov kako bi osigurala sigurnost astronauta.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button