BiH

Ne plaćaju porez, policija nemoćna: Cvjeta crno tržište petardi, topovskih udara, bengalki…










Posjedovanje, paljenje, ustupanje, prodaja, kupovina i nuđenje pirotehnike zabranjeno je u Kantonu Sarajevo, Tuzlanskom, Unsko-sanskom i Zeničko-dobojskom kantonu. Policija će odgovorne kažnjavati, ali dovitljivi trgovci su pronašli način kako izbjeći inspekcije i pri tome zaraditi novac.

Na web stranici Olx.ba, odnosno bivši Pik.ba kao i ostalim portalima za prodaju proizvoda, zainteresirani kupci mogu pronaći i kupiti sve vrste petardi, raketa, vatrometa, baklji i topovskih udara. Na web stranicama pojedinih firmi moguće je izvršiti online narudžbu pirotehnike koja će vam biti dostavljena na kućnu adresu.

Možda će Vas zanimati i:

Druge vrste ponude su od pojedinačnih prodavaca koji prodaju manje količine. Kupce privlače kreativnim marketinškim porukama poput “najjeftinije…uvjerite se“, “odmah dostupne + dostava po dogovoru“, “sve petarde: zolja kobra magnum XXL…“ i raznih drugih koje bi trebale zagolicati maštu bh. građana i natjerati ih da uživaju u eksplozivnim napravama.

Široka lepeza proizvoda

Cijene petardi variraju, i najjeftiniji paketi se kreću od oko 2.50 KM po paketu od 10 komada. Za one koji uživaju u velikim eksplozijama, dostupno je i napredno “Big Bang Extra Petarda“ izdanje s kutijom od 40 petardi koje košta 5 KM. Rakete se mogu kupiti po cijeni od 6.50 KM, a za one plićeg džepa tu su i minijaturne rakete od 0.70 KM. U ponudi se nalaze i topovski udari, baklje i niz drugih proizvoda.

Trgovina na internetu pirotehničkim sredstvima cvjeta uprkos zabrani u pojedinim kantonima, a kompanije koje se bave uvozom i prodajom ovih proizvoda su izuzetno zadovoljne. Trgovci iz glavnog grada BiH odlaze u kantone u kojima je prodaja dozvoljena i tamo kupuju pirotehniku koju potom preprodaju u Sarajevu, ali i ostalim gradovima u FBiH u kojima je legalni promet ovom robom zabranjen.

Kazne za upotrebu pirotehnike su visoke, i počinioci prekršaja mogu biti kažnjeni sa iznosom od 300 do 900 KM. Ukoliko se radi o maloljetnoj osobi, policija može kazniti njihove roditelje, staratelje ili usvojitelje i to finansijskom kaznom od 400 do 1.200 KM, potvrdio je ranije glasnogovornik Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Irfan Nefić.

– Naši policijski službenici u građanskim odijelima i uniformama preventivno rade na sprečavanju prodaje i upotrebe pirotehničkih sredstava i zajedno s inspekcijskim organima obilaze mjesta gdje bi se mogla prodavati ta sredstva, prikupljaju informacije o osobama koje nabavljaju sredstva i poduzimaju potrebne aktivnosti u skladu sa zakonom – objašnjava Nefić.

Jedan od većih uvoznika i distributera pirotehničkih sredstava je firma Mirnovec Pirotehnika iz Čitluka, a koja zastupa istoimenu hrvatsku firmu iz Samobora koja je uvoznik ovih proizvoda iz Kine.

Plaćanje poreza

Direktor ispostave u Čitluku je Andreas Džinić koji u izjavi za Faktor ističe da je period pred Novu godinu svakako najvažniji s poslovne strane, ali i da je zadovoljan biznisom “s obzirom na to kakva je situacija u zemlji“. Ističe i da je svjestan zabrane prodaje pirotehnike u pojedinim kantonima.

– Nama to ne pravi problem, i znamo da je godinama prodaja u tim kantonima zabranjena. Mi se toga pridržavamo, ali smatramo da je potrebno ovo pitanje urediti na jedinstven način na području čitave teritorije BiH – kazao je Džinić.

Navodi da mu ne dolaze u toj mjeri direktno kupci iz kantona u kojima je zabranjena prodaja pirotehnike, ali i da ne prodaju proizvode individualnim osobama već samo firmama koje su registrovane za prodaju i promet tih vrsta roba.

– Možda nekim od naših franšizera dolaze iz Sarajeva, Tuzle ili Zenice. Ali bitno je znati da država od te prodaje koja se odvija na crnom tržištu, odnosno preprodaje preko pojedinaca, nema koristi jer ne ubire porez. Za razliku od toga, moja firma u svim radnjama ima fiskalni uređaj i legalno prodajemo proizvode plaćajući sve poreze. Svako moje vozilo koje prevozi pirotehniku mora imati pratnju jer prevozi eksplozivni materijal, a preko određenih portala za prodaju poput Olxa i sličnih sve se odvija na crno. Imaju organi koji se time trebaju baviti, ali kada ja to kažem policiji koja me svako malo posjeti, oni kaže šta ja imam s tim – zaključuje Džinić.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button