BiHZaštita okoliša

Nastavljeno pogoršanje kvaliteta zraka u Sarajevu, Zenici, u Visokom kvalitet zraka opasan za ljude













Tokom dana nastavljeno je pogoršanje kvaliteta zraka u većini gradova Bosne i Hercegovine, a kvalitet zraka opasan za stanovnišvo registriran je na području Visokog gdje je indeks kvaliteta zraka u 12.00 sati iznosio čak 360.

Indeks kvaliteta zraka temelji se na mjerenju čestica ( PM2.5 i PM10), ozona (O3), dušikovog dioksida (NO2), sumpornog dioksida (SO2) i emisije ugljičnog monoksida (CO). Kvalitet zraka opasan za stanovništvo je kada je vrijednost indeksa iznad 300.

Možda će Vas zanimati i:

Na području Visokog upozorava se na ozbiljne posljedice koje su moguće za cjelokupno stanovništvo. Preporučuje se građanima da tokom boravka vani treba izbjegavati bilo kakve napore, te da najugroženije kategorije stanovništva: trudnice, stare osobe i djeca, osobe s respiratornim i srčanim problemima, bi morale ostati u zatvorenom.

Kvalitet zraka je, prema informacijama sa mjernih stanica u 12.00 sati, nezdrav na području Sarajeva – indeks kvaliteta zraka iznosio je 163, Zenice – indeks kvaliteta zraka 161, te Jajca i Ilijaša u kojim je indeks kvaliteta zraka iznosio 160, odnosno 153.

U takvim uvjetima upozorava se na moguću pojavu pojačanih simptoma i intenziteta bolesti kod osoba s bolestima srca i disajnih organa, poput astme. Svi ostali stanovnici tih područja bi mogli također početi osjećati negativan utjecaj zagađenja na zdravlje. Preporučuje se smanjenje bilo kakvih vanjskih fizičkih aktivnosti: plućnim i srčanim bolesnicima, trudnicama, djeci i starijim osobama. Produžena ili veća naprezanja tokom boravka vani trebali bi izbjegavati i svi ostali.

Za osjetljive grupe stanovništva zrak je jutros nezdrav u Tešnju, gdje je indeks kvaliteta zraka iznosio 124, Lukavcu 119, te  Tuzli u kojoj je indeks kvaliteta zraka u 12.00 iznosio 81,  podaci su koje prikuplja nevladina organizacija Eko akcija.

Podaci se prikupljaju sa zvaničnih mjernih stanica, a dio tih stanica je u nadležnosti Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH,  Zavoda za javno zdravsto Kantona Sarajevo, dio u nadležnosti Tuzlanskog kantona te Američke ambasade u BiH.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button