Lifestyle

NAJVAŽNIJE OSMISLITI IZLAZNU STRATEGIJU: NASILJU U PORODICI NAJČEŠĆE IZLOŽENE ŽENE










Pomoćnik ministra za porodicu, omladinu i sport Republike Srpske Bosiljka Bošnjak navela je da je normativno-pravni okvir u Republici Srpskoj u ovoj oblasti posljednjih godina znatno poboljšan, naročito usvajanjem izmjena i dopuna Zakona o zaštiti od nasilja u porodici.

  • Ovim posljednjim izmjenama i dopunama su sve radnje nasilja u porodici kvalifikovane kao krivično djelo, pa se i počinilac goni isključivo primjenom odredaba Krivičnog zakonika, a Zakon o zaštiti od nasilja u porodici se fokusira na pomoć, podršku i zaštitu žrtava – rekla je Bošnjakova novinarima.

Ona je navela da su, prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Srpske, od 652 lica koja su bila izložena nasilju u porodici, 439 bile žene i 213 muškarci, javlja Srna.

Bošnjakova je rekla su centri za socijalni rad i službe socijalne zaštite evidentirale 728 žrtava nasilja u porodici, od kojih 202 maloljetne i 526 odraslih, među kojima je bilo 395 žena i 131 muškarac.

Koordinator Sigurne kuće za žene i djecu žrtve porodičnog nasilja iz Banjaluke Amela Bašić Tomić rekla je da je u 10 mjeseci ove godine u tu kuću bilo smješteno 38 lica – 19 žena i 19 djece, koji su preživjeli nasilje od člana porodice.

  • Žene koje traže utočište u Sigurnoj kući su u najvećem broju srednje životne dobi i nezaposlene, te se trudimo da im pružimo potrebnu pomoć u svim životnim segmentima – rekla je Tomićeva.

Prema njenim riječima, najvažnije je osmisliti izlaznu strategiju koja podrazumijeva pronalazak adekvatnog zaposlenja i smještaja žrtvama nasilja, kao i pružanje socijalno-psihološke pomoći.

Pravni savjetnik u Fondaciji “Udružene žene Banjaluka” Lana Jajčević rekla je da im se u prvih šest mjeseci za pravni savjet obratilo 220 žena, od kojih najviše zbog nemogućnosti naplate alimentacije, pa ubuduće treba staviti akcenat na rješavanje tog problema.

Koordinator projekta u Fondaciji “Udružene žene” Banjaluka Gorica Ivić napomenula je da je još prisutna praksa da se ne pozivaju na odgovornost službenici koji u slučaju nasilja u porodoci nisu postupili po zakonu.

Ivićeva je istakla da problem predstavlja i nedovoljno izdvajanje finansijskih sredstava u ovoj oblasti, te da je neophodno raditi na poboljšanju kaznene politike, jer ima mnogo uslovnih presuda.

  • To samo obeshrabri žene da ponovo prijave nasilje, jer su svjedoci da počinitelj nije adekvatno kažnjen – rekla je Ivićeva.

Ona je navela da se kampanja ove godine vodi pod motom “Od svijesti do odgvornosti za nasilje nad ženama”.

Kampanja “16 dana aktivizma u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja”, koja poziva na okončanje svih oblika nasilja nad ženama i djevojčicama, sprovodi se svake godine širom svijeta od 25. novembra – Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama do 10. decembra – Međunarodnog dana ljudskih prava.

Izvor:Hayat.ba



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button