Sukob s Izraelom, uključujući okupaciju Zapadne obale i blokadu pojasa Gaze, glavni su uzrok palestinske “humanitarne ranjivosti”, sudeći po danas objavljenom izvještaju UN.
Peti godišnji izvještaj o situaciji na OPT (okupiranim palestinskim teritorijama) objavio je palestinski ogranak Kancelarije UN za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA), prenose izraelski mediji.
Izvještaj “Izlomljeni životi” objavljen na engleskom, hebrejskom i arapskom jeziku predstavlja “sveobuhvatan pregled osnovnih uzroka ili pokretača humanitarnih povredljivosti na OPT”.
Glavni uzrok je Izrael, navodi se u dokumentu.
– Humanitarne potrebe na okupiranoj palestinskoj teritoriji i dalje se pokreću praksom povezanom sa dugom izraelskom okupacijom i nastavkom sukoba – piše u izvještaju i dodaje da su drugi uzrok palestinske frakcije poput Hamasa i Fataha koje dominaraju u Palestinskoj upravi, kao i Egipat koji također drži Gazu pod blokadom.
– Ovog mjeseca Palestinci ulaze u 50. godinu pod izraelskom okuacijom – rekao je predsjedavajući palestinskog ogranka OCHA David Carden, ocijenivši da izvještaj “jasno pokazuje razoran uticaj situacije koja se nastavlja”.
– Palestinske patnje su najakutnije u Gazi – prenosi izraelski list Times of Israel.
– Patnje koje su posljedica neprijateljstava 2014. – sa blizu 90.000 još uvijek raseljenih Palestinaca u drugoj polovini 2015, spajaju se sa osam godina dugom blokadom Izraela i skoro stalnim zatvaranjem prelaza Rafa za putnike od strane Egipta i unutrašnjim palestinskim podjelama – piše u dokumentu.
Nesigurni uslovi života raseljenih djevojčica i žena podstiču čitav niz briga za zaštitu, uključujući povećanu izloženost nasilju zasnovanom na polnim razlikama.
Napadi naseljenika
Na Zapadnoj obali broj poginulih i ranjenih Palestinaca od strane izraelskih snaga je najveći od kada je OCHA u 2005. počela da bilježi broj žrtava.
Porast broja žrtava zabilježen je i među Izraelcima u napadima Palestinaca sa Zapadne obale, a izraelski odgovori na palestinske napade nožem ocijenjeni su kao pretjerana upotreba sile.
U izvještaju se posebna pažnja poklanja jevrejskim naseljima na Zapadnoj obali i nasilju nekih jevrejskih naseljenika protiv Palestinaca.
Dokumentovani slučajevi napada naseljenika i nasilno oduzimanje palestinske zemlje sugerišu da je to često dio kalkulisanog napora da naseljenici potisnu palestinske poljoprivrednike i da to postanu de fakto područja pod izraelskom kontrolom.
Iako je broj napada naseljenika na Palestince smanjen prošle godine, broj stabala koja pripadaju Palestincima, oštećenih, ukradenih i posječenih – 11.254, u nasilju naseljenika je najveći od 2006.
Palestinska djeca u zatvorima
Izraelske mjere protiv terorizma također su kritikovane i navedeno je da je do kraja 2015. godine u izraleskim zatvorima bilo više Palestinaca (preko 6.000) nego bilo koje druge godine od 2010. i više palestinske djece (422) nego bilo koje druge godine od 2008.
U izvještaju se traži da Izrael okonča kontroverznu praksu administrativnog pritvora bez suđenja osumnjičenih za terorizam i da se obračuna s jevrejskim nasiljem protiv Palestinaca, kao i da okonča blokadu Gaze koja je označena kao kolektivno kažnjavanje.
Od islamskog Hamasa koji vlada Gazom, zahtijeva se da prekine sve napade na izraelske civile i civilne objekte, uključujući sve raketne napade.
Navodi se da Palestinska uprava na Zapadnoj obali mora dozvoliti slobodu izražavanja i ukinuti smrtnu kaznu na teritoriji koju kontroliše.