Tuzlanski kanton

Loši proizvodi i u TK: Građani FBiH konzumiraju mikrobiološki neispravno meso, sladoled, vodu…

Čak 87 uzoraka gotovih jela u Federaciji BiH mikrobiološki je neispravno, pokazale su analize objavljene u posljednjem biltenu Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH. Iste analize pokazale su mikobiološku neispravnost 34 uzorka sladoleda i kolača, kao i 24 uzorka mesa i proizvoda od mesa. Ukupno je mikrobiološki testirano 23.956 uzoraka hrane i vode, a neispravna su 1.384, piše Večernji.ba.

Sumnjiva kvaliteta Analiza zdravstvene ispravnosti životnih namirnica i predmeta opće upotrebe u FBiH rađena je po kantonima. Tako se pokazalo da je najviše mikrobiološki neispravne hrane zastupljeno na području Zeničko-dobojskog kantona. Od analiziranih 11.338 uzoraka, mikrobiološki je neispravan 1.171 uzorak.

U Tuzlanskom kantonu od analizirana 2.033 uzorka, neispravno je 311. Slijedi Kanton Sarajevo s 220 neispravnih uzoraka. Hercegovačko-neretvanski je na četvrtom mjestu. Za Zapadnohercegovački i Livanjski kanton ne postoje podaci. Uz gotova jela, sladolede i kolače te meso, među najrizičnijim namirnicama koje mikrobiološki nisu odgovarale našli su se i mlijeko i mliječni proizvodi, ali i hljeb, tjestenina i keks. Iz brojnih udruženja potrošača potvrđuju da građani kupuju raznu uvezenu robu sumnjive kvalitete, što se opravdava slabom kupovnom moći, po kojoj je BiH na posljednjem mjestu u Evropi.

Jovan Vasilić, predsjednik Udruženja potrošača “Zvono” iz Bijeljine, ukazuje kako smo otvoreno tržište i naravno da ćemo dobiti robu lošije kvalitete po istoj, nekada i većoj, cijeni nego što je u zemljama zapadne Evrope. Razliku u kvaliteti proizvoda potrošači su prvo primijetili pri upotrebi raznih kozmetičkih i higijenskih sredstava za kućanstvo, a potom su razlike uočene i u kvaliteti hrane.

“A sve se opravdava time što nam je kupovna moć mala pa možemo jesti bilo šta, koristiti svakakvu obuću, odjeću itd. Kada je riječ o pakiranju, gramaža je manja, a cijene iste”, kaže Vasilić za Večernji.ba.

Ukazuje i na neusklađenost propisa glede držanja mesa.

“U Njemačkoj meso može biti šest mjeseci duboko zamrznuto pa ga treba preraditi, izvesti, uništiti, a kod nas godinu dana. Sigurno kako ima primjera da se uvozi meso kojem je istekao rok trajanja, odmrzne i prodaje u trgovinama kao svježe”, govori on.

Alarmantni su podaci objavljeni u ovom izvještaju, a koji se odnose na vodu za piće. Naime, od ukupno analizirana 8553, mikrobiološki je neispravan 1171 uzorak. Ništa bolji nisu ni rezultati hemijskih analiza vode. Kada je riječ o predmetima opće upotrebe, među kojima su i sredstva za ličnu higijenu, ukupno je mikrobiološki obrađeno 36.077 uzoraka, od čega je neispravno 1835.

Najviše neispravnih predmeta opće upotrebe u Federaciji BiH zabilježeno je u TK – 535, zatim u Unsko-sanskom kantonu – 502 te KS – 427 uzoraka. Analize su pokazale kako velik broj predmeta opće upotrebe nije ispravan hemijski.

Tuzlanski.ba

Možda će Vas zanimati i: