BiH

Ko je odgovoran za neusklađene zakone u Federaciji BiH?










Usvajanje novih zakona i pravilnika u Federaciji BiH često se kosi sa već postojećim zakonima, što već dobrano pravi probleme poslodavcima, ali i zaposlenicima. Stoga su sve češće pritužbe glede neusklađenosti zakonskih regulativa, čije je tumačenje prepušteno svakom pojedincu na volju – što naravno ne znači da će taj pojedinac zbog tog i takvog tumačenja neusklađenih zakona nužno izbjeći kazne koje nameće Porezna uprava FBiH.

Glavni problem predstavlja to što temljni zakon, Zakon o porezu na dohodak FBiH, nije usklađen sa već izmijenjenim zakonima, zbog čega se pravnici/poslodavci susreću sa velikim nedoumicama i poteškoćama.

Možda će Vas zanimati i:

Pravnica iz Sarajeva, koja je željela ostati anonimna, kazala je za Novi.ba da u firmi u kojoj je ona zaposlena zbog toga ima najmanje tri problema.

Novi Zakon o radu neusklađen sa Zakonom o porezu na dohodak

“Naime, novi Zakon o radu dozvoljava obavljanje direktorske funkcije bez zasnivanja radnog odnosa, pa funkciju može obavljati preko menadžerskih ugovora. Problem je što postojeći Zakon o porezu na dohodak, Pravilnik o primjeni zakona o porezu na dohodak i Zakon o doprinosima ovakav vid angažmana ne prepoznaju. U praksi je ovo kao razrađeno, jer postoji privremeni stav Federalnog ministarstva finansija da direktor može obavljati svoju funkciju putem menadžerskog ugovora bez zasnivanja radnog odnosa i plaćati tzv. „male“ doprinose, slično angažmanu ugovora o djelu. Međutim opće je poznato da nadležna lica koja vrše kontrolu ispred Porezne uprave FBiH ne smatraju mišljenje Federalnog ministarstva finansija validnim, jer mišljenje nije zakon, stoga to otvara prostora za kažnjavanje”, kazala je ona.

Novi Zakon o porezu na dobit neusklađen sa Zakonom o porezu na dohodak

“Problem također predstavlja isplata dividendi; početkom 2016. godine donesen je novi Zakon o porezu na dobit, koji dividendu smatra oporezivom, a postojeći Zakon o porezu na dohodak se ne smatra dohotkom, pa samim tim je i ne tretira oporezivom, tako da opet dolazimo do neusklađenosti ova dva zakona”, upozorila je pravnica iz Sarajeva.

Opći kolektivni ugovor neusklađen sa Pravilnikom o primjeni zakona o porezu na dohodak

Opći kolektivni ugovor za teritorij Federacije BiH, koji je potpisan u februaru ove godine, stupio je na snagu 23. juna 2016. godine. On, naime, nije usklađen sa Pravilnikom o primjeni zakona o porezu na dohodak.

“Pravilnik o primjeni zakona o porezu na dohodak smatra neoporezivim topli obrok u visini do 2 posto od prosječne neto plaće FBiH prema posljednjem statističkom objavljenom podatku, a kolektivni ugovor od 0,5 do 1,0 posto prosječne neto plaće u FBiH. Pravilnik o primjeni Zakona o porezu na dohodak smatra i prijevoz s posla i na posao i regres neoporezivim stavkama do određenog iznosa, a novi Opći kolektivni ugovor ove stavke ne prepoznaje (izuzev u dijelu koji se tiče granskih ugovora)”, zaključila je ona.

Izvor: Novi.ba



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button