Zagađenje zraka je veliki ekološki rizik za zdravlje i procjenjuje se da godišnje uzrokuje oko sedam miliona slučajeva prerane smrti širom svijeta.
Povećan unos zagaženih čestica u organizam može imati negativne posljedice po zdravlje stanovnika,a stalna izloženost ovom uticaju donosi brojne zdravrstvene probleme. Procjenjuje se da zagađen zrak izaziva smrt usljed moždanog udara, srčanih bolesti, raka pluća i hroničnih respiratornih bolesti.
Istraživanja su pokazala da u gradskim sredinama u kojima građani udišu veće količine štetnih gasova i čestica, više i obolijevaju od hroničnih bolesti kao što su bronhitis, astma, emfizem.
Prema mjerenjima kvaliteta zraka, u Sarajevu, Zenici i Tuzli, posljednjih dana je evidentan povećan indeks zagađenosti.
Kako bi se adekvanto zaštili od negativnog uticaja sve zagađenijeg zraka, a u cilju preveniranja akutnih i hroničnih bolesti koje nastaju kao posljedica aerozagađenja, stručnjaci savjetuju sljedeće mjere:
– ograničiti kretanje djece, hroničnih bolesnika, pa i zdravih ljudi na otvorenom prostoru.
– ukoliko je nemoguće izbjeći kretanje na otvorenom, poželjno je nositi respiratornu masku kako bi se bar djelimično ublažio štetni uticaj lebdećih čestica i čađi čija je koncentracija visoka u vrijeme povećane zagađenosti zraka.
– potrebno je konzumirati što više svježeg voća i povrća, kao i toplih napitaka
– boraviti na čistom zraku
Posebno se preporučuje odlazak na planine u vrijeme epizoda povećane zagađenosti zraka zbog nadmorske visine i čistog zraka koji smanjuje uticaj negativnih čestica.
Pred nama je produženi vikend koji je idealno vrijeme za provesti sa porodicom i razlog više da pobjegnete izvan grada i uživate u planinskom zraku.