Prilično je teško razumjeti šta vam beba želi reći. Zato ćemo vam pokušati pomoći u savladavanju tog govora bez riječi.
Od rođenja do navršenog prvog mjeseca života
Ovo je izuzetno kritičan period jer tokom njega novorođenče reagira ili barem pokušava komunicirati samo putem refleksa. Beba još nije počela razvijati kognitivne sposobnosti, pa je zato posebno važno razumjeti jezik bebe baš u tom periodu. A on se manifestira pokretima usana, što i jeste prvi korak u učenju jezika.
Od navršenog prvog do četvrtog mjeseca
Beba počinje shvatati određene situacije koje se ponavljaju. Počinje ispuštati samoglasnike, a sa navršena četiri mjeseca počinje ispuštati zvuke suglasnika.
Od navršenog četvrtog do osmog mjeseca
Novorođenče počinje istraživati vanjski svijet. Radi to rukama, ustima, različitim predmetima. Sada počinje i razvoj jezičkih vještina, tako da beba svom vokabularu počinje dodavati različite suglasnike i samoglasnike pokušavajući formirati riječi.
Od navršenog osmog do 12. mjeseca
Beba pokazuje značajan napredak u ponašanju. Plješće rukama, pokazuje razumijevanje i drugim pokretima. Na red polagano dolaze i riječi, tako da sa godinu dana beba zna barem dvanaestak riječi.
Kako pomoći razvoj jezičkih vještina
Slijedite naše upute, koristite male tehnike da biste svoje dijete podstakli i pomogli mu u normalnom razvoju jezičkih vještina:
– Pjevajte bebi ili “razgovarajte” s bebom povišenim tonom.
– Potrudite se i razgovarajte svakog dana sa vašom bebom iako ne razumijete šta vam pokušava reći.
– Uvijek razgovarajte s bebom gledajući je u oči, pričajte joj šta se dešava ili šta radite i slično.
– Izvodite bebu na različita mjesta u vašem okruženju. Otiđite do prodavnice, parka. To je veoma značajno jer će na taj način beba biti izložena različitim situacijama i okruženju.
– Čitajte bebi. Počnite sa čitanjem slikovnica sa puno boja.
Izvor: Dnevni avaz