Zbog toga je po nalogu glavnog tužioca BiH Gorana Salihovića formiran predmet i određen tim tužitelja i istražilaca koji će istražiti aktivnosti o popisu stanovništva da bi se utvrdilo postoje li elementi krivične odgovornosti osoba u tom procesu.
“Upućeni su pozivi i u narednim danima će biti u svojstvu svjedoka saslušani određeni dužnosnici entitetskih i državnih agencija, odnosno zavoda za statistiku. U predmetu Tužilaštva BiH vrši se prikupljanje informacija i dokumentacije, na kojem radi tim u kojem su jedan od najiskusnijih tužitelja i nekoliko istražitelja te saradnika. Istraga se nastavlja i u narednom periodu”, potvrdili su za Klix.ba iz Tužilaštva BiH.
Zakonski rok za objavljivanje rezultata popisa stanovništva i domaćinstava u BiH je 1. juli 2016. godine. Sve manje je vremena za postizanje dogovora, zbog čega bi cijeli projekat popisa stanovništva, u koji je uloženo 50 miliona KM mogao propasti.
Najveće nesuglasice odnose se na neusaglašavanje entitetskih zavoda za statistiku o tome ko su rezidenti, odnosno stalni stanovnici u BiH. Predstavnici Republike Srpske zahtjevaju da prilikom određivanja rezidentnog stanovništva pitanje broj 40. bude obrađeno, koje se odnosi na mjesto rada i školovanja građana, zbog čega bi se ukupan broj stanovnika trebao umanjiti za oko 430 hiljada.
Centralni popisni biro još uvijek nije postigao koncenzus o tome, uprkos izvještaju IMO tima i jasnim preporukama na osnovu kojih bi se problem riješio.
S obzirom da bi na taj način državi BiH ali i građanima bila pričinjena velika šteta, Tužilaštvo BiH je i pokrenulo ovu istragu.
Izvor: klix