Svijet

Guterres: Svijet mora djelovati kako bi spriječio “etničko čišćenje”




Generalni sekretar UN-a, Antonio Guterres, upozorio je da bi Izrael mogao izvršiti “etničko čišćenje” u Gazi ako međunarodna zajednica ne zauzme odlučan stav protiv toga, javlja Guardian.

Njegovo upozorenje dolazi usred rastućeg broja civilnih žrtava zbog izraelskog bombardovanja na sjeveru Gaze, dok su dostave pomoći na najnižem nivou od početka sukoba, što izaziva sumnje u istinske namjere Izraela prema stanovnicima Gaze, piše Guardian.

U napad u distriktu Beit Lahiya u utorak su ubijene najmanje 93 osobe, što je, prema riječima UN-a, bio samo jedan od najmanje sedam “incidenata s velikim brojem žrtava” širom Gaze u protekloj sedmici.

U isto vrijeme, izvještava se da su isporuke pomoći Gazi pale na najniži nivo od početka rata, što je dovelo do sve većih optužbi da je prava namjera Izraela istjerati preostalu palestinsku populaciju iz dijela Gaze.

Generalni sekretar UN-a je, govoreći na marginama konferencije COP16 o biodiverzitetu u Kolumbiji, naveo da je “etničko čišćenje” Gaze do sada spriječeno zbog odbijanja stanovnika ovog područja da podlegne intenzivnom pritisku i napusti svoje domove i zbog odlučnosti arapskih zemalja da ne prihvate masovno preseljenje stanovništva.

“Namjera bi mogla biti da Palestinci napuste Gazu, a da je drugi zauzmu. Ali do sada je postojao – i odajem počast hrabrosti i otpornosti palestinskog naroda i odlučnosti arapskog svijeta – napor da se izbjegne da etničko čišćenje postane stvarnost,” rekao je Guterres za Guardian.

“Učinit ćemo sve što je moguće da im pomognemo da ostanu tamo i da spriječimo etničko čišćenje koje bi se moglo dogoditi ako međunarodna zajednica ne pokaže snažnu odlučnost,” dodao je.

Prošle sedmice je jordanski ministar vanjskih poslova, Ayman Safadi, rekao američkom državnom sekretaru Antonyju Blinkenu da se etničko čišćenje već događa u Gazi. Izraelska vojska negira da sistematski pokušava istjerati Palestince iz teritorije.

Postoji široka međunarodna osuda bombardovanja petospratne stambene zgrade u Beit Lahiyi u utorak, u kojoj je među 93 ubijenih bilo mnogo djece. Sjedinjene Američke Države nazvale su to “strašnim incidentom s užasnim posljedicama,” a francusko ministarstvo vanjskih poslova u srijedu je osudilo bombardovanje i “nedavne izraelske napade na bolnice na sjeveru.”

“Opsada sjeverne Gaze mora odmah prestati,” navodi se u saopštenju Francuske.

Izraelske odbrambene snage (IDF) saopštile su da su svjesne izvještaja o civilnim žrtvama u Beit Lahiyi i da istražuju slučaj.

Izraelski ministar odbrane, Yoav Gallant, pozvao je vojnike IDF-a da “nastave vršiti što veći [vojni] pritisak na Hamas kako bi oslobodili izraelske taoce.”

Direktor Mossada, David Barnea, ranije ove sedmice se sastao sa svojim kolegom iz CIA-e, Billom Burnsom, i katarskim premijerom Mohammedom Al Thanijem u Dohi zbog izvještaja o novom prijedlogu za kratkoročno primirje kako bi se omogućilo civilima da predahnu i da se oslobode taoci koje drži Hamas, ali nije potvrđen napredak nakon pet mjeseci pregovora.

Izrael je nastavio bombardovati Liban boreći se protiv Hezbollaha, te je sada pozvao stanovništvo da napusti regiju Baalbek na sjeveroistoku zemlje. Ministarstvo zdravlja Libana kasnije je saopštilo da je najmanje 19 ljudi, uključujući osam žena, ubijeno u odvojenim izraelskim napadima u regiji.

Novi vođa Hezbollaha, Naim Qassem, izjavio je jučer da bi pristao na primirje s Izraelom pod uslovima koje bi Hezbollah smatrao prihvatljivim, ali je rekao da još uvijek nije predstavljen održiv sporazum.

U Gazi se nastavlja intenzivno bombardovanje Beit Lahiyje, pri čemu je 19 osoba poginulo u odvojenim napadima tokom noći, a još 10 u srijedu. Povrijeđeni i mrtvi prevezeni su u obližnju bolnicu Kamal Adwan koja jedva funkcioniše jer je medicinsko osoblje nedavno ili napustilo ili uhapšeno, dok su zalihe medicinskog materijala i goriva skoro potpuno iscrpljene.

“Samo dvije … od 20 zdravstvenih ustanova i dvije bolnice, Kamal Adwan i Al-Awda, funkcionišu, iako djelimično, što ometa pružanje hitnih zdravstvenih usluga,” saopštila je agencija UN-a za humanitarna pitanja, OCHA, u dnevnom biltenu.

“Širom Pojasa Gaze, distribucija hrane u oktobru bila je vrlo ograničena zbog ozbiljnog nedostatka zaliha,” navodi agencija. Procjenjuje se da 1,7 miliona ljudi, 80% populacije, nije primilo obroke.

Philippe Lazzarini, šef agencije UN-a za pomoć palestinskim izbjeglicama (Unrwa), izjavio je na platformi X: “Danas, čak i dok gledamo u lica djece u Gazi, od kojih neka znamo da će sutra umrijeti, međunarodni poredak zasnovan na pravilima se urušava, ponavljajući strahote koje su dovele do osnivanja Ujedinjenih nacija i kršeći obaveze da se spriječi njihovo ponavljanje.”

U ponedjeljak je izraelski Knesset izglasao zabranu rada Unrwa-e u zemlji u naredna tri mjeseca, prkoseći međunarodnim apelima da to ne učini jer dodatno sprječava distribuciju pomoći u Gazi i na Zapadnoj obali.



Izvor
N1info.ba

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button