Arhiva

Fotograf Šemsudin Alić: Može li se u BiH živjeti od fotografije?

Razgovor

“Fotografija je dio života kojeg ne bih mogao zamisliti bez da dnevno ne napravim bar desetak fotografija”, kaže 29-godišnji fotograf Šemsudin Alić, porijeklom iz Kalesije. Ali koliko je ovo zanimanje uopšte prosperitetno u Bosni i Hercegovini? U današnjem tekstu smo se pozabavili upravo tom temom. Dobrodošli na portal “Radio Kameleon”.

Na pitanje mogu li fotografi u Bosni i Hercegovini pristojno zarađivati, Alić nam je izjavio: “Ovako, fotografija je danas skup sport, ako tako mogu da kažem. Ona zahtjeva značajna ulaganja, praćenje trendova, konstantno unapređivanje vaše opreme. Osim toga, tu je i praćenje trendova na svjetskoj sceni i slično. Ja sam s ovim profesionalno krenuo u periodu pandemije. Mnogo stvari sam se odrekao u prvih godinu dana. Trebalo je mnogo rada, truda, neprospavanih noći i štednje da bi došli u stadij da možete ubirati plodove vlastitog rada, tj. živjeti od istog”, kaže Alić.

Možda će Vas zanimati i:
Alićeva fotografije Trga Slobode u Tuzli.
Alićeva fotografija Panoramskog točka na Trgu slobode u Tuzli.

Edukacija kao odskočna daska

“A kao preduslov za to, morate biti svakodnevno posvećeni radu i to 300%. Važna je ozbiljnost, spremnost na prilagođavanje poslovne etike prema tržištu i ispunjavanje želja klijenata. To ne dolazi preko noći. Pa čak i kad ostali spavaju, morate marljivo raditi. Ne smijemo zaboraviti ni edukaciju, certificiranje, obuke, treninge. Sve je to rad koji pospješuje vašu poziciju na tržistu”, dodao je 29-godišnji fotograf.

O tome koji su mu planovi za budućnost, Alić je rekao: “Planovi su mi da nastavim sa fotografijom. Odselio sam se u Austriju i radim u fabrici gdje mi se otvaraju vrata za napredak u fotografiji i potragom za novim projektima. Fotografišem reklame za automobile i događaje u organizaciji naših sunarodnjaka sa Balkana.”

Iako veoma atraktivna profesija u brojnim svjetskim zemljama, fotografisanje u Bosni i Hercegovini uglavnom je sekundarno zanimanje onima koji se njim bave. No, svakako da raduje činjenica da sve više mladih ljudi želi naučiti tehnike fotografije u ovom modernom dobu. Društvene mreže svakako da imaju ogroman uticaj na takvo nešto. A za one kojima je ambicija trenutačni hobi pretvoriti u primarnu životnu profesiju, nikada nije na odmet čuti utiske iz prve ruke. Zato smo se i pozabavili ovom temom. Portal “Radio Kameleon” srdačno se zahvaljuje Šemsudinu Aliću na izdvojenom vremenu i razgovoru.

Možda će Vas zanimati i: