Zanimljivosti i zabava

Evo zašto drevne statue krasi prilično mali penis?













Ako ste ikad posjećivali muzeje ili galerije, vjerovatno ste zapazili skulpturu muškarca sa savršenim torzoom, rukama, nogama, i figurom u cjelini.

I najvjerovatnije je imala mali penis.

Možda će Vas zanimati i:

Sigurno ste se ponekad zapitali zašto skoro svaku drevnu statuu krasi prilično mali penis? Sve ostalo je na ovim muškarcima idealno.

Razlog je zanimljiviji nego što mislite.

Knjiga Kako govoriti o historiji umjetnosti ukazuje da u drevnim vremenima, veliko nije uvijek označavalo – bolje, piše Femina.

Historičarka umjetnosti Elen Oredson objašnjava:

“Za većinu ljudi, u to vrijeme, veliki penis bio je povezan s glupim, pohotnim i ružnim čovjekom. Idealan Grk je mudar i autoritativan, i prije svega racionalan. On može često imati seks, ali to nije povezano s veličinom penisa. Ne tako veliki penisi su im omogućavali da ostanu hladni, i vođeni zdravom logikom“.

U to vrijeme se smatralo da, što je manji penis, njegov vlasnik je racionalniji i intelektualniji. Takav muškarac ima više šanse da koristi svoj mozak, nego spolni organ.

Mali muški spolni organi su uglavnom prikazani na statuama koje predstavljaju heroje, bogove i sportiste, dok su veliki penisi u erekciji krasili statue demona, poput satira (poluljudi – poluživotinje velike požude i strasti sa sklonošću prema alkoholizmu).

Zato su statue, kao sto je statua Davida, izgledale ovako:

statua_antika_femina.jpg - Evo zašto drevne statue krasi prilično mali penis?

A statue budala izgledale su ovako:

statua_antika_demon_femina.jpg - Evo zašto drevne statue krasi prilično mali penis?

Dodat ćemo da su vajari više pažnje pridavali vajanju određenih mišića, kostiju i crta lica, a ne genitalija. Ovo potvrđuje da se veliki spolni organ nije smatrao  prioritetom u drevnoj Grčkoj i Rimu.

Dakle, od doba antičke Grčke do danas, tokom proteklih vijekova, civilizacija se transformirala. Ali, kada je u pitanju idealna veličina penisa – društvo je, jednostavno, zamijenilo jednu neosnovanu teoriju drugom.

A šta vi mislite ovome?



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button