BiH

SIPA u Banja Luci dobila obavijest o iseljenju iz prostorija

Regionalni ured Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u Banja Luci dobio je obavijest od Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) o potrebi iseljenja iz prostorija. Ova mjera uslijedila je nakon donošenja zakona u Narodnoj skupštini RS-a kojim se zabranjuje djelovanje SIPA-e na teritoriji entiteta.

Obavijest i poziv za prelazak

Rukovodioci odjela SIPA-e u Banja Luci dobili su obavijest od MUP-a RS-a, uz uputu da o tome obavijeste sve zaposlenike. Istovremeno, MUP RS je objavio javni poziv za radnike SIPA-e da podnesu zahtjeve za prelazak u redove entitetske policije. Prema direktivama koje su dobili rukovodioci MUP-a RS-a, zaposlenici SIPA-e trebali bi dostaviti pisani zahtjev i trenutno dostupnu dokumentaciju, a radno-pravni status riješit će im se u roku od 24 sata.

Regionalni ured SIPA-e u Banjoj Luci obavlja poslove u zoni svoje nadležnosti, koja obuhvata područje Unsko-sanskog kantona u Federaciji BiH, te centara javne sigurnosti Banja Luka i Doboj u Republici Srpskoj. Ured ima četiri organizacione jedinice: kriminalističko-istražni odsjek, odsjek za prikupljanje kriminalističko-obavještajnih podataka, odsjek za istraživanje ratnih zločina i grupu za operativno dežurstvo, vezu i kriptozaštitu.

Reakcije i daljnji koraci

Direktor SIPA-e, Darko Ćulum, izjavio je da je donio odluku o svom daljem djelovanju, ali da je neće objavljivati u javnosti. Ova situacija događa se u kontekstu širih političkih tenzija, nakon što je NSRS usvojila zakone kojima se zabranjuje djelovanje državnih institucija, uključujući SIPA-u, na teritoriji RS-a.

Niz zapadnih zemalja osudio je ove korake na jučerašnjem sastanku OSCE-a i zatvorenom sastanku zemalja članica Vijeća sigurnosti UN-a. Ovi zakoni smatraju se pokušajem podrivanja ustavnog i pravnog poretka Bosne i Hercegovine.

Apelacija Ustavnom sudu BiH

Denis Bećirović, Denis Zvizdić i Kemal Ademović podnijeli su apelaciju Ustavnom sudu BiH, tražeći ocjenu ustavnosti zakona donesenih u NSRS. Ova apelacija predstavlja pokušaj da se zaustavi daljnje destabiliziranje pravnog poretka u zemlji.

Perspektive i izazovi

Situacija oko SIPA-e u Banjoj Luci samo je dio širih političkih previranja u BiH. Dok vlasti RS-a nastavljaju provoditi svoje zakone, zaposlenici SIPA-e suočeni su s teškom odlukom – da li prihvatiti poziv za prelazak u entitetske institucije ili nastaviti raditi u skladu sa svojim obavezama prema državnim institucijama BiH.

Možda će Vas zanimati i: