Biznis

FBiH: Da li će biti dodatno oporezovane plaće iznad 600 KM




U bh. javnosti ovih dana pojavila se informacija da postoji ideja o promjeni oporezivanja ličnih dohodaka u Federaciji BiH.

Navodno bi se poslodavci koji isplaćuju plaće niže od 600 maraka oslobodili dijela oporezivanja dohotka od pet procenata.

S druge strane, oni koji radnicima isplaćuju više od 600 KM bili bi “nagrađeni” dvostruko višim porezom na plaće – 10 posto.

Pošto iz Vlade FBiH nema nikakvih informacija o ovoj inicijativi obratili smo se Udruženju poslodavaca FBiH (UPFBiH). Ova organizacija je socijalno-ekonomski partner Vlade FBiH i, barem na papiru, učestvuje u planiranju i donošenju odluka bitnih za radno zakonodavstvo i poresku politiku.

“Vlada FBiH nije predočila izmjene Zakona, te shodno tome ne želimo komentarisati spekulacije pojedinih medija, bez uvida u radni tekst Zakona”, rekla je za Radiosarajevo.ba Vedrana Živković, zadužena za odnose s javnošću UPFBiH.

Ova inicijativa, čak i ako se radi o spekulaciji, ne predstavlja iznenađenje, s obzirom na posljednje mjere Vlade FBiH kojima su dodatno opterećeni radnici i poslodavci.

“Vlada FBiH se Reformskom agendom obavezala na rasterećenje privrede, međutim, predložene izmjene Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak idu ka dodatnom opterećenju poslodavaca, odnosno privrede. Udruženje poslodavaca FBiH je ukazalo na 15 zakona i odluka kojima se uvode nova opterećenja za poslodavce, među kojima je Zakon o porezu na dobit kojim se ukidaju podsticaji za izvoznike i smanjuje podsticaj za investiranje sa 100 na 50 posto. Zatim, izmjene Zakona o akcizama, Zakon o finansijskom poslovanju, odluka Vlade FBIH o smanjenju poticaja poslodavcima za zapošljavanje za 50 posto. Sve su to akti koje je Vlada FBiH u samo nekoliko posljednjih mjeseci usvojila ili se nalaze u proceduri usvajanja, a koji direktno ugrožavaju poslovanje i imaju negativne efekte na ekonomski rast”, kažu u Udruženju poslodavaca.

Ono što su bh. radnici i njihovi poslodavci osjetili u posljednja tri mjeseca je oporezivanje toplog obroka iznad 8,5 KM, te dodatni troškovi za isplatu regresa višeg od 400 KM.

“Pojedini poslodavci su teret u potpunosti podnijeli samostalno, pojedini ga podijelili s radnicima, a u pojedinim slučajevima teret podnose radnici kojima je oporezivi dio toplog obroka ili potpuno ukinut ili im je obračunati porez oduzet od ukupne neto plaće. Poreske reforme moraju ići u pravcu rasterećenja privrede, kako je definisano Reformskom agendom, a ne novim nametima. Rasterećenjem privrede kroz smanjenje cijene rada povećat će se konkurentnost kompanije, povećati zapošljavanje uz istovremeno smanjenje sive ekonomije”, poruka je Udruženja poslodavaca FBiH.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button