Brzo hodanje je jedna od najčešćih aktivnosti u Velikoj Britaniji, a preko 9 miliona odraslih svaki mjesec to čini rekreativno.
Stručnjaci zbog toga savjetuju ljudima koji imaju problema s leđima da budu što aktivniji.
„Ljudi se prestaju kretati, što u suštini pojačava intenzitet boli. Ako imate problem akutne boli u leđima i počnete se kretati i vježbati rano, to je najbolje što možete učiniti da smanjite intenzitet boli i potaknete zacjeljivanje bilo kojeg oštećenja mekog tkiva”, pojasnila je James.
Stručnjaci savjetuju da, ukoliko hodate bez motki, važno je da se fokusirate na ruke, ljuljajući ih dok hodate, što povećava kontra rotaciju tijela i smanjuje napetost u kičmenim mišićima što može biti faktor koji doprinosi bolovima u leđima.
Najjednostavniji način da osigurate da su vam ruke uvijek stegnute dok hodate jeste da pokušate i hodate dobrim tempom. Također, postoje dokazi da je šetnja prirodom korisna za mentalno zdravlje i raspoloženje i da u istraživanju postoje jasne veze između bolova u leđima i mentalnog zdravlja.
Istraživanje sa Univerziteta Anglia Ruskin to potkrepljuje jer je otkrilo da oboljeli od bolova u leđima imaju više nego dvostruko vjerovatnoću da će doživjeti niz mentalnih zdravstvenih stanja, od anksioznosti do stresa.