Laboratorije će, na inicijativu DRARNS-a biti nabavljene od Međunarodne agencije za nuklearnu sigurnost
Aktivnostima Državnog koordinatora za saradnju sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA) i Državne regultorne agencije za radijacijsku i nuklearnu sigurnost BiH (DRARNS) obezbjeđena je pomoć u vidu medicinske laboratorijske opreme za testiranje SARS Cov2 (COVID-19) virusa.
DRARNS je uputio ovu inicijativu prema entitetskim ministarstvima zdravstva, a Državni kordinator za IAEA Zoran Tešanović je istu aktivnost pokrenuo prema IAEA, kada je uputio zahtjev za pomoć i to dva za dva medicinska i jedan veterinarski laboratorijski set. Slijedom ovih inicijativa, i cjeneći svoju ulogu u sistemu UN, IAEA će za BiH odmah obezbjediti jedan, a očekujemo da će vrlo brzo isporučiti i još jedan set medicinske laboratorijske opreme, zajedno sa neophodnim reagensima ličnom zaštitnom opremom za zaštitu ljudi na obradi I preuzimaju uzoraka sa terena do laboratorije pod povećanim biobezbjednosnim uslovima.
Za laboratorijska stručna lica naših ustanova, koji će raditi na ovoj opremi biće obezbjeđen i dvosedmični trening, koji će biti organizovan, za lica iz više država vrlo brzo. Set opreme uključuje i kabinete za biosigurnost klase 3, koje preporučuje WHO i testove, koji će sigurno biti od ogromnog značaja za unapredjenje testiranja na SARS Cov2 (COVID 19), kako za vrijeme ove pandemije, tako i za budući rad.
– Ovo je ogroman doprinos rješavanju ovoga problema u Bosni I Hercegovini, imajući u vidu i apel WHO o potrebi što većeg i bržeg testiranja na koronavirus. Poruka WHO je da je od ključne važnosti testiranje, testiranje, testiranje ! Sa ovom opremom moguće je uraditi 96 testova dnevno. Ovo će biti značajno ubrzavanje dijagnostike i praćenja kontakata. Ukupna vrijednost opreme koju dobivamo kreće se oko 250.000 eura po jednoj laboratoriji – saopćeno je iz DRARNS-a.
Prvi set ove opreme biće isporučen prema Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske, gdje je trenutno hospitalizovan i dijagnostikovan najveći broj pozitivnih slučajeva u BIH. Prijemom ove opreme, UKC RS se obavezuje da usluge ove opremu kroz saradnju stavi na raspolaganje i svim drugim zdravstvenim centrima u BiH. Drugi set laboratorijske opreme će biti upućen u UKC Sarajevo pod potpuno stim uslovima.
Zavod za kliničku mikrobiologiju UKC RS trenutno nema nivo biosigurnosti 3, što će sa ovom opremom moći da postignu i što će mnogo unaprijediti nivo usluga za pacijente, kao i zaštitu zdravstvenih radnika u ovom ključnom trenutku.
– Moram istaći našu odličnu saradnju sa Stalnom misijom BiH u Beču, koja nam je i ovom prilikom bila od pomoći, a posebno želim da istaknem napore Ambasadora gospodina Siniše Bencuna – izjavio je Zoran Tešanović.
Izvor: Oslobođenje