Sjedinjene Američke Države vjeruju da je glavni tajnik UN-a Antonio Guterres previše spreman udovoljiti ruskim interesima, prema novim otkrićima nakon curenja povjerljivih dokumenata, objavio je u četvrtak BBC.
Dokumenti sugeriraju da je Washington pomno pratio Antonija Guterresa. Nekoliko dokumenata opisuje privatnu komunikaciju Guterresa i njegova zamjenika. To je najnoviji slučaj curenja tajnih dokumenata, a američki dužnosnici nastoje otkriti kako je do toga došlo.
Dokumenti sadrže otvorena zapažanja šefa UN-a o ratu u Ukrajini i nizu afričkih čelnika.
Jedan dokument usmjeren je na dogovor o žitnom koridoru na Crnom moru u kojem su posredovali UN i Turska u julu kako bi se izbjegla globalna kriza hrane. U tom dokumentu sugerira se da je Guterres bio spreman udovoljiti ruskim interesima. “Guterres je nastojao poboljšati izvoznu sposobnost Rusije, čak i ako bi to uključilo sankcionirane ruske subjekte ili pojedince”, stoji u dokumentu.
Ocjenjuje se da su njegovi postupci u februaru “podrivali šire napore da se Moskvu pozove na odgovornost za aktivnosti u Ukrajini”.
Važnost sporazuma o žitu
BBC piše da je jedan viši dužnosnik odbio komentirati dokumente koji su procurili, ali je rekao da se UN “vodi potrebom ublažavanja utjecaja rata na najsiromašnije na svijetu”. “To znači učiniti sve što možemo kako bismo snizili cijenu hrane… i osigurali da gnojivo bude dostupno onim zemljama koje ga najviše trebaju”, rekao je.
Rusija se često žalila da je njezin izvoz žitarica i gnojiva pod negativnim utjecajem međunarodnih sankcija i najmanje dvaput je zaprijetila suspenzijom žitnog koridora ako se ne odgovori na njezine zabrinutosti.
Ruske žitarice i gnojivo ne podliježu međunarodnim sankcijama, ali Moskva tvrdi da je imala poteškoća s osiguranjem isporuke. BBC dodaje da dužnosnici UN-a očito nisu zadovoljni američkim tumačenjem Guterresovih napora i tvrdi da je čelnik UN-a vrlo jasno izrazio svoje protivljenje ruskom ratu u Ukrajini.