BiH

Vlada Federacije zabranila blokade putnih komunikacija










Vlada Federacije BiH utvrdila je na sjednici u Mostaru Nacrt zakona o šumama i uputila ga u redovnu parlamentarnu proceduru. U cilju osiguranja sigurnosti građana, prometa putnika i roba i neometanih ekonomsko-finansijskih tokova, Vlada Federacije BiH zabranila je blokadu svih autoputeva, regionalnih i magistralnih cesta na teritoriji Federacije BiH.

Po riječima federalnog ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudina Dedića, Nacrt zakona o šumama prevashodno uređuje zaštitu šuma i šumskog zemljišta, koji čine preko 50 posto teritorije Federacije BiH, i njim se obezbjeđuje državno gospodarenje jednim od najvrjednijih prirodnih resursa u Federaciji BiH.

Utvrđivanje ovog nacrta zakona uslijedilo je, kako je kazao, nakon sedam godina zakonskog vakuuma jer Federacija BiH nema zakona o šumama na nivou Federacije BiH.

“Nacrtom zakona o šumama obezbjeđuje se i transparentnost prodaje šumskih drvnih sortimenata i Vlada će donijeti podzakonski akt kojim će utvrditi kriterije za bodovanje kupaca na tržišnim osnovama, kojom će se obezbijediti mogućnost da poduzeća sa većim stepenom finalizacije pod istim uslovima imaju prednost kod raspodjele sirovine”, pojasnio je Dedić na konferenciji za novinare.

Pooštrena je i kaznena politika, a predviđene su daleko veće kazne za nepoštivanje zakona o šumama, kako za korisnike šuma tako i za sve one koji se ponašaju suprotno odredbama zakona.

Ovim zakonom su propisane jasne obaveze, nadležnosti, ali i odgovornosti i sankcije za nepoštivanje zakona.

Govoreći o blokadi Graničnog prijelaza Izačić i prosvjedu poljoprivrednika, Dedić je kazao kako su u proteklih sedam dana izvršili redovne isplate te prvi put krenuli s realizacijom programa novčanih podrški poticaja za ovu godinu, dodavši kako su te isplate bile najavljene i mimo protesta.

On je naglasio kako je raniji federalni ministar poljoprivrede ostavio dug u tom ministarstvu oko 50 miliona maraka, dodavši kako su određeni zahtjevi odbijeni, određene izmireni, tako da je sadašnji dug oko 30 miliona maraka.

Pozvao je poljoprivrednike da se zajedno s njim bore za prava svih poljoprivrednih proizvođača, pri tom ne ugrožavajući prava drugih građana ove zemlje.

“Poljoprivrednici treba da se izbore za svoja prava zajedno sa mnom, kao ministrom, jer ne postupam onako kako su postupali prije mene. Ali, ta prava ne možemo ostvarivati na način da ugrožavamo prava drugih građana, da blokiramo granične prijelaze, saobraćajnice i da blokiramo život na određenim teritorijama, jer nisam pristalica toga da se nakon protesta udovoljava nekim zahtjevima”, poručio je Dedić, dodavši kako je u stalnom kontaktu sa svim poljoprivrednim udruženjima.

Zabrana blokada

U cilju osiguranja sigurnosti građana, prometa putnika i roba i neometanih ekonomsko-finansijskih tokova, Vlada Federacije BiH zabranila je blokadu svih autoputeva, regionalnih i magistralnih cesta na teritoriji Federacije BiH.

Vlada traži da ministarstva unutrašnjih poslova kantona, u skladu sa svojim ustavnim i zakonskim ovlaštenjima, ne izdaju odobrenja za okupljanje pravnim i/ili fizičkim osobama, ukoliko procijene da će to dovesti do ugrožavanja sigurnosti građana, prometa putnika i roba ili ometati ekonomsko-financijske tokove.

Od kantonalnih MUP-ova je zatraženo i da na području svojih kantona odrede adekvatna mjesta predviđena za okupljanja građana i/ili pravnih osoba, radi javnog izražavanja političkih, socijalnih i drugih uvjerenja i interesa.

Po riječima federalnog ministra zdravstva Vjekoslava Mandića, Vlada je na današnjoj sjednici usvojila odluku da se iz tekuće pričuve izdvoji nedostajućih 1.011.000 KM za nabavku cjepiva za imunizaciju, kao i informaciju o aktivnostima glede utvrđivanja novog Pravilnika o načinu kontrole cijena, načinu oblikovanja cijena lijekova i načinu izvještavanja o cijenama lijekova u Bosni i Hercegovini i esencijalne liste lijekova na državnoj razini.

Dodao je kako je zaključeno da će se Vlada Federacije BiH obratiti Vijeću ministara i tražiti žurno donošenje esencijalne liste lijekova, kao i novog pravilnika o načinu kontrole cijena, načinu oblikovanja cijena lijekova i načinu izvještavanja o cijenama lijekova u Bosni i Hercegovini, ali uz striktno poštovanje propisanih procedura utvrđenih Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima.

Jedan od zaključaka je, kako je kazao Mandić, da će Vlada Federacije BiH zatražiti od Vijeća ministara da, prije donošenja novog Pravilnika, bude sačinjena financijska simulacija njegove primjene u odnosu na sredstva obveznog zdravstvenog osiguranja.

Govoreći o Izvještaju o radu Federalnog zavoda za zapošljavanje, koji je Vlada Federacije BiH danas usvojila, direktor tog zavoda Omer Korjenić istakao je kako je u prošlog godini zabilježen nastavak tendencije rasta broja zaposlenih, dok je broj nezaposlenih smanjen.

“Ovaj trend je nastavljen i u ovoj godini tako da smo u martu ove godine u Federaciji BiH imali 452 958 zaposlenih, što je za skoro 2500 više u odnosu na januar ove godine. Također, kada posmatramo broj nezaposlenih, u aprilu ove godine imali smo 377 926 nezaposlenih osoba što je za skoro 12 800 manje u odnosu na januar”, rekao je Korjenić.

On ističe kako je ovo prvi put nakon osam godina da imamo ovako drastičan pad broja nezaposlenih osoba, što, kako je kazao, sigurno govori o revitalizaciji privrednih aktivnosti u Federaciji BiH.

“Nadamo se da će se ovaj trend nastaviti i da ćemo i u drugoj polovini imati ta pozitivna kretanja”, poručio je Korjenić.

BHRT



Možda će Vas zanimati i:

Provjerite također
Close
Back to top button