Kolumne

Ljubav u doba Corone: Kako sačuvati vezu?







Za one koji su u braku ili žive skupa

Činjenica da je mnogim ljudima život iskočio iz uobičajenog koloslijeka zbog pandemije je zastrašujuća i zbunjujuća. Ne postoje više vaše uobičajene rutine poput odlaska na posao, jutranje kafe s kolegama i radnih zadataka, te imate više slobodnog vremena koje ne znate kako iskoristiti. Partneri koji su se inače viđali na nekoliko sati dnevno sada su zaključani jedno s drugim na 24 sata, sedam dana u sedmici bez velike mogućnosti za socijalizaciju s drugim ljudima. Konflikti i svađe će biti neizbježni ukoliko ne poduzmete određene korake u njihovom preveniranju.

Možda će Vas zanimati i:

Prvi od njih je strukturiranje vremena. Najveća moć ljudskog uma je njegova sposobnost na prilagođavanje, pa tako je sasvim moguće uzeto raspored uobičajenog radog dana i aplicirati ga na vanrednu situaciju. Ukoliko oboje radite od kuće, probudite se ujutru u isto vrijeme, odradite jutranju toaletu i popijte kafu.

Onda se, ukoliko vam to okolnosti dozvoljavaju, odvojite u različite sobe i zaokupirajte se radnim obavezama. Šaljite jedni drugima poruke, baš kao što ste to činili kada ste bili na svom radnom mjestu. Ovdje je od krucijalne važnosti moć dobre komunikacije.

Ukoliko smatrate da su vaše komunikacijske sposobnosti loše, sada je idealno vrijeme da ih popravite. Jasno recite svom partneru šta želite i ne očekujte od njega ili nje da čita vaše misli, jer još uvijek nismo dostigli taj nivo kao vrsta. Poštujte granice svog partnera i razmislite kako se vaše potrebe mogu uklopiti u njih. Iako silno želite upasti u radnu sobu svog partnera i podsjetiti ga/ju koliko vam znači, to može prekinuti koncentraciju drugog koja je potrebna da završi svoje radne obaveze, što u krajnjoj liniji može dovesti do vrlo neugodnog konflikta.

Poštujte potrebu svog partnera da određeni vremenski period provede sam. Sada više nego ikada imate mogućnost prepoznati potrebe za koje niste ni znali da imate. U slobodno vrijeme probajte nove stvari koje ste odlagali zbog kojekakvih obaveza. Skuhajte maštovit gurmanski obrok ili zajedno napravite neki kolač. Pronađite sjajnu knjigu i čitajte je naglas jedno drugom. Igrajte online društvene igre sa svojim prijateljima. Gledajte samo filmove i TV emisije iz 80-ih. Naučite neke nove plesne korake. Ostvarite seksualne fantazije koje ste odlagali zbog nedostatka vremena. Razgovarajte o dubokim temama i istražite razne dijelove uma vašeg partnera, to vas može zbližiti na načine na koje niste mogli ni sanjati.

Za one sa djecom

Djeca i njihove potrebe moraju i trebaju biti u prvom planu svakom roditelju koji želi da odgoji zdravu individu. Struktura je djeci potrebna više nego odraslim osobama, pa su tako komunikacijske sposobosti oba partnera od izuzetne važnosti. Dogovorite se oko toga ko će s djecom učiti i raditi zadaću i koliko dugo, koliko će vremena djeca provesti gledajući TV ili se igrajući. Držite se tog rasporeda! Vrlo je važno naglasiti da ne pokušavate u ovom periodu zamijeniti školu. Nastavnici i učitelji su se godima školovali i oblikovali da bi radili svoj posao. Nije moguće da naučite njihove vještine u kratkom vremenskom periodu. Ukoliko uspijete uraditi 90 minuta edukacije s djetetom, smatrajte da ste uradili odličan posao. Budite kreativni, djeca ne moraju učiti samo iz knjiga. Sjedite i pogledajte njihov omiljeni crtić s njima i objašnjavajte akcije njihovihjunaka. Životne lekcije koje mogu naučiti kroz vašu interpretaciju crtića oblikovat će ih kasnije u životu. Zapamtite da ova situacija nije izgovor da djeci dopustite da provedu više vremena na mobilnom telefonu ili gledajući televizor. Sve smjernice koje su navedene za one koje nemaju djecu vrijedi i za vas roditelje. Njegujte svoje slobodno vrijeme i vrijeme provedeno s partnerom nasamo.

Za one koji ne žive skupa

Moderne tehnologije omogućavaju nevjerovatne opcije koje vaše dede i nane nisu mogli korsititi (sjetite se raznih prepreka koje su oni morali da pređu kako bi održali vezu). Limit je jedino vaša mašta. Upalite video chat i skuhajte istu večeru. Razne aplikacije poput Netflixa omogućavaju osobama da gledaju filmove i serije skupa (Netflix Party) u realnom vremenu. Umjesto tekstualnih poruka šaljite jedno drugom glasovne poruke. Preko Skype-a zaspite jedno kraj drugog. Zapamtite da ćemo preživjeti bez poljubaca i dodira. Ovo je vrijeme kada trebamo razmišljati o zajedničkom i višem dobru umjesto o vlastitoj instant gratifikaciji.

Amina Duraković je magistrica psihologije koje je svoje zvanje stekla na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Trenutno zaposlena kao školski psiholog u jednoj od sarajevskih osnovnih škola. Urednica je naučnog časopisa Acta Catallactics, koji se bavi ekonomskim i općim društvenim pitanjima.

 

Pročitajte prvu kolumnu ”Savjeti za efikasniji rad od kuće’‘…



Možda će Vas zanimati i:

Provjerite također
Close
Back to top button