U prvoj polovini noći, pod utjecajem alkohola, osoba spava kao da je u komi, u jutarnjim satima san je nemiran, zbog čega se dešava da se čovjek prerano probudi i više ne može zaspati
Dok jedni tvrde da je čaša piva ili vina pred san poželjna, kako bi nas opustila i ubrzala naše “putovanje” u carstvo snova, austrijski ljekar dr. Hademar Bankhofer kaže da alkohol postiže sasvim suprotan efekat.
– On remeti san, jer poslije sat do sat i po donosi prijatno opuštanje, ali za zdrav san je potreban postupni tok od nekoliko faza – prvo ide “utonuće”, zatim lak pa dubok san i na kraju REM faza – objašnjava profesor Bankhofer.
Pod utjecajem alkohola ove faze se značajno remete. U prvoj polovini noći, pod utjecajem alkohola, osoba spava kao da je u komi, u jutarnjim satima san je nemiran, zbog čega se dešava da se čovjek prerano probudi i više ne može zaspati.
Mozak zato nije u stanju sakupiti novu energiju, pa se ujutru osjećamo samljevenim. Zato ovaj stručnjak savjetuje da se poslije 19 sati ne konzumira alkohol, niti bilo koje piće koje sadrži kofein.
Izvor: Dnevni avaz