Trebamo li svi nositi zaštitne maske kako bismo pomogli u procesu usporavanja širenja koronavirusa? Ovo pitanje se u posljednje vrijeme često postavlja, a to će procijeniti grupa savjetnika Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).
Naime, studija koja je objavljena u SAD-u sugerira da kapljice tokom kašljanja mogu doseći šest metara u daljinu, a tokom kihanja i do osam metara. Predsjedavajući panel diskusije David Heymann rekao je za BBC News da bi novo istraživanje moglo dovesti do promjene savjeta o nošenju maski.
WHO trenutno preporučuje da se držite udaljenosti od metar od osobe koja kiše ili kašlje kako biste izbjegli opasnost od infekcija. Osim toga, kazali su kako samo bolesne osobe i one koje brinu o njima trebaju nositi masku.
Sjedinjene Američke Države smatraju kako bi javnost trebalo da nosi platnene zaštitne maske. Naglašavaju kako su maske učinkovite samo ako se kombiniraju s čestim pranjem ruku, ako se pravilno koriste i odlažu.
Velika Britanija, zajedno s drugim zemljama, uključujući SAD, savjetuje da bi socijalno distanciranje trebalo značiti udaljenost od barem dva metra. Međutim, istraživači s Massachusetts Institute of Technology (MIT) u Cambridgeu u SAD-u koristili su kamere velike brzine i druge senzore kako bi precizno procijenili šta se događa nakon kašljanja ili kihanja.
Otkrili su da izdisanje stvara mali brzorastući oblak plina koji može sadržavati kapljice tekućine različitih veličina te da se najmanji od njih može prenijeti u oblaku na velike udaljenosti.
Dokazali su da kapljice tokom kašlja mogu dosegnuti udaljenost do šest metara i tokom kihanja, koje uključuje mnogo veće brzine, i do osam metara. Naučnica Lydia Bourouiba, koja je radila na istraživanju, kaže kako je zabrinuta zbog trenutnog koncepta “sigurne udaljenosti”.
“Ono što izdahnemo, kašljemo ili kišemo je plinoviti oblak koji ima veliki zamah koji može ići daleko, zarobljava kapljice svih veličina u sebi i nosi ih kroz sobu, što znači da procjena udaljenosti od dva metra nije dobra”, rekla je.
Mijenja li to savjet o maskama?
Mišljenje profesorice Bourouibe je da bi u određenim situacijama, posebno u zatvorenim prostorima sa slabo prozračenim prostorijama, nošenje maski smanjilo rizik od širenja koronavirusa.
Prema riječima Heya Heymanna, nova istraživanja s MIT-a i drugih institucija procijenit će se jer sugeriraju da bi se kapljice od kašlja i kihanja mogle projicirati dalje nego što se prvobitno mislilo.
Ukoliko dokaze budu podržali i drugi stručnjci, to bi dovelo do zaključka da je nošenje maski učinkovito ili čak i efikasnije od distanciranja. Heymann je dodao da maske treba nositi pravilno, preko nosa, i pažljivo ih skidati da ne biste pokupili virus rukama.
Osim toga, treba ih nositi dosljedno, tačnije stalno.
“Maske za lice moraju se nositi pravilno, često mijenjati, ispravno uklanjati, sklanjati na sigurno i koristiti u kombinaciji s dobrim univerzalnim higijenskim pravilima”, kazao je.
Napominjemo, nošenje maski je u Bosni i Hercegovini obavezno!
Izvor: Klix.ba