Zanimljivosti i zabava

Zašto i kada se mijenja boja bebinih očiju i kako do toga dolazi?

Može trajati i do tri godine










Boja očiju novorođenčadi se mijenja tokom prve godine života, često iz plave u tamniju nijansu. Iako to može izgledati kao čudna magija, iza ove promjene stoji genetska i biološka dinamika koja oblikuje naš izgled.

Boja očiju je rezultat složenog procesa u kojem sudjeluju geni koje nas naslijeđuju od oba roditelja. Tri osnovna gena odgovorna su za najčešće boje očiju kod ljudi: plava, zelena i smeđa.

Kada se dijete rodi, šarenica njegovih očiju obično sadrži vrlo malo melanina, pigmenta odgovornog za boju očiju, kože i kose. Ovaj nedostatak melanina omogućava svjetlu da se reflektira od površine šarenice, stvarajući plavi odsjaj.

U stvarnosti, plave oči nemaju plavi pigment; to je samo optički efekt koji nastaje zbog niske količine melanina u stromi šarenice.

Proces stvaranja melanina nije uvijek isto za svako dijete pa se kod nekih može primijetiti postepena promjena boje do treće godine života, dok kod drugih ovaj proces može trajati i duže. Na kraju, konačna boja očiju djeteta zavisit će o kombinaciji gena koje je naslijedilo od roditelja.

Iako mnogi roditelji primijete da im se beba rodi s plavim očima, to nije nužno trajno stanje. Promjena boje očiju u prve tri godine života je sasvim normalan proces koji odražava razvoj tijela i genetiku svakog pojedinca.

Znanstvenici još uvijek nisu u potpunosti razjasnili sve tajne boje očiju, jasno je da se iza plave, zelene ili smeđe boje očiju krije fascinantan biološki proces koji nastaje zahvaljujući naslijeđenim genima i razvoju melanina.



Izvor
klix

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button