Lifestyle

ZABORAVLJENI INTERVJU: Kako je Vojislav Šešelj najavio ubistvo Zorana Đinđića i zašto ga danas niko ništa ne pita tim povodom…

Ovaj tekst, kao podsjetnik na intervju koji je Vojislav Šešelj dao Blic Newsu, 18. februara 2003., objavljen je u srbijanskom izdanju Newsweeka, a mi ga prenosimo u cjelosti

Mi smo narod koji brzo i lako zaboravlja. Zato nam je lako podmetnuti „vest“ da Vojislav Šešelj traži otvaranje nove istrage o ubistvu premijera Zorana Ðinđića. „Srešću se s Ljubišom Buhom Čumetom, hoću da čujem šta ima da mi kaže“, rekao je tada lider radikala.

Zaista bi trebalo jednom za svagda obelodaniti ko je sve i na koji način učestvovao u ubistvu srpskog premijera. Istražnim organima savetujemo da možda krenu baš od ovog zaboravljenog intervjua pod naslovom „U Srbiji se spremaju veliki i krvavi obračuni“, koji je Šešelj dao uoči samog odlaska u Hag. Intervju prenosimo uz neznatna skraćenja.

Iako je Vojislav Šešelj godinu dana najavljivao da će se odazvati svakom pozivu Haškog tribunala, malo ko je verovao da je to išta više od još jednog propagandnog trika lidera Srpske radikalne stranke. I kada je optužnica stigla, a Šešelj rezervisao kartu za Amsterdam, sumnje su ostale, bar u jednom delu javnosti. U oproštajnom intervjuu Šešelj odbacuje svaku mogućnost da ne ode u Hag.

„Kako da ne odem kada je gotova optužnica? To je nemoguće. Kakav bih ja ovde ispao u očima naroda, u očima svojih stranačkih prijatelja? Na koga vam ja ličim? Celog života uporno biram najteže puteve i čeličim se na njima i sada ja da bežim od ovoga – nisam lud. Ukazala mi se životna šansa da se proslavim širom sveta, a ja od toga da pobegnem ili da kukam kao Milan Milutinović“.

“SPREMAJU SE VELIKI OBRAČUNI, VEROVATNO I KRVOPROLIĆE”

Šta očekujete od mitinga koji će se održati u Beogradu uoči vašeg odlaska u Hag?
Očekujem da se skupi mnogo ljudi. Šta vi očekujete? Šta vi očekujete od 29. maja ove godine?

Nemam odgovor na ta pitanja. Imate li ga vi?
Što bi rekao ministar Mihajlović, bavite se istraživačkim novinarstvom. On bi hteo da vama novinarima prepusti sve policijske poslove. Vidite šta je ovde na delu? Dve godine već Zoran Ðinđić, Goran Svilanović i Nebojša Čović kume i mole zapadne političare da me što pre vode odavde jer sam nepodnošljiv. U ovom momentu je svima njima posebno važno da ja odem.

Zašto je njima važno da odete?
Spremaju se veliki obračuni u Srbiji. Verovatno i veliko krvoproliće. Ti su obračuni bili planirani do 31. marta, da se uhapse Ratko Mladić, Veselin Šljivančanin i Miroslav Radić, da se ubiju Milorad Luković Legija i Frenki Simatović, da se isporuči Jovica Stanišić, pa Sreten Lukić, pa Goran Radosavljević Guri. Sve je to spremno.

Koliko su te tvrdnje osnovane?
Dobro sam informisan o tome. Moje informacije su iz diplomatskih izvora. Ja o takvim stvarima ne lažem i nikada do sada nisam lagao. Pošto sam ja taj plan poremetio na ovaj način, iznoseći mnoge činjenice, Amerikanci bi hteli i Legiju i Frenkija žive, ali Ðinđić bi hteo da ih ubije. Njemu najviše smetaju. Najviše znaju o Ðinđiću. Ðinđić je već u teškoj situaciji i zato se sada malo kočoperi prema Amerikancima, jer zna da im je Ljubiša Buha Čume već sve ispričao o njemu.

A šta je cilj Amerikanaca?
Amerikancima je cilj da se JSO (Jedinica za specijalne operacije) proglasi zločinačkom organizacijom i da se uništi. Ovo što se dešava na jugu Srbije u sklopu je priprema da se tamo veštački proizvedu nemiri, da se što više specijalnih jedinica uputi tamo, da ovde ostane što manji broj i da se lakše s njima okonča taj posao.

Šta će se zbivati sa SRS po vašem odlasku u Hag? Rejting SPS je pao za 50 odsto sa odlaskom Miloševića.

Mislim da rejting SPS nije pao zbog odlaska Miloševića u Hag, nego zbog toga što je došlo do unutrašnjih razdora u partiji, što je partija otkazala poslušnost Miloševiću. To je samoubilački potez za njih. Ubeđen sam da u SRS neće biti nikakvih unutrašnjih raskola i da će stranka ostati čvrsta, na istoj političkoj liniji.

Ko će imati najviše koristi od toga što nećete biti na političkoj sceni?
Oni koji planiraju da će se okoristiti grdno se varaju. Imaće mnogo veće glavobolje zbog toga – Ðinđić, Koštunica, Čović…

“NEĆU SLAVITI, BIĆU U HAGU”

Da li verujete u oslobađajuću presudu?
Mislim da će, na osnovu argumenata kojima raspolažem i na osnovu činjenice da je optužnica veoma slaba, oslobađajuća presuda biti najnormalnija. Međutim, spreman sam na sve. Mnogo mi je važnije kakav ću utisak tamo ostaviti nego kakva će biti moja životna sudbina. Ja sam čovek u zrelim godinama. Posle 50 godina, kada svi izumremo iz ove generacije, valjda će biti najznačajnije kakvo je ko delo iza sebe ostavio, a ne to hoće li neko cmizdreći da umre u svom krevetu ili će neko stradati negde boreći se za neke više nacionalne interese.

Neki lideri DOS su vrlo ljubomorni na vašu obaveštenost. Imate li nešto što se zove obaveštajna služba?
Možete to tako nazvati, ali nije to obaveštajna služba u stranci. To je mreža mojih saradnika, prijatelja, koja nema nikakve veze sa strankom. Niko u stranci ne zna za njih.

A da li Milorad Bracanović, bivši zamenik načelnika BIA, ima veze s vama?
Nikada u životu nisam video Milorada Bracanovića. Ne znam ni kako on izgleda. On je smenjen pod sumnjom da mi daje informacije, a ja sam odmah posle toga dobio nove, sveže informacije. Pogrešnog su smenili. Smenili su pukovnika Mišu Vilotića, koji je bio načelnik jedne od uprave u Službi državne bezbednosti, koga sam poslednji put video u Prištini 1999., pred rat. Iz nečeg su izvukli zaključak da me on snabdeva informacijama.

Da se vratimo na početak. Šta očekujete da će se dogoditi 29. maja?
To je veliki datum u srpskoj istoriji. To je godišnjica ubistva kralja Aleksandra i kraljice Drage. Valjda će biti na neki način obeležen taj veliki datum?

Da li ćete vi imati udela u obeležavanju?
Ne, ja ću biti u Hagu.

A vaša stranka?
Pa mi nismo tako neka svečarski raspoložena stranka. Videćemo. Nije to stranački praznik. To je značajan datum u istoriji celog srpskog naroda. Samo da vas podsetim – kada je čuo da se priprema 29. maj 1903., Nikola Pašić je odmah otišao u neku banju u Švajcarskoj. Sećate li se? Pogledajte malo po istorijskim knjigama.

Ko bi trebalo 29. da otputuje u Švajcarsku?
Ne 29. maja, on je ranije otišao. Otprilike negde ovako kao ja.

Možda će Vas zanimati i: