BiHPolitikaZanimljivosti i zabava

Visoki predstavnik pod pritiskom: Nevladine organizacije traže smjenu Milorada Dodika s funkcije predsjednika RS-a







Više nevladinih organizacija Bosne i Hercegovine okupljenih oko Deklaracije o ustavnim i drugim reformama BiH na putu u Evropsku uniju (EU) i NATO savez, zahtijeva od visokog predstavnika za BiH Christiana Schmidta smjenu Milorada Dodika s funkcije predsjednika Republike Srpske.

– Nastavak Dodikovog djelovanja može samo donijeti daljnju nestabilnost, nefunkcionalnost i što je najstrašnije, može ugroziti mir u Bosni i Hercegovini – izjavio je na pres-konferenciji Vladimir Andrle u ulozi predsjedavajućeg Vijeća organizacija: Foruma parlamentaraca 1990, Vijeća kongresa bošnjačkih intelektualaca, Srpskog narodnog vijeća, La Benevolencije i Hrvatskog narodnog vijeća. Njihovim stavovima pridružio se i Centar za promociju civilnog društva.

Povod za pres-konferenciju je nedavni nasrtaj Milorada Dodika i Narodne skupštine RS-a na ustavno-pravni poredak države Bosne i Hercegovine time što je ta entitetska skupština prihvatila predloženi zakon o ignorisanju odluka državnog Ustavnog suda na teritoriji tog entiteta.

Milorad Dodik Foto: Afp

Kako je visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt suspendovao tu odluku Skupštine te još izmijenio i dopunio Krivični zakon Bosne i Hercegovine, navedene asocijacije očekuju od državnog Tužilaštva i Suda da promptno reaguju prema svima koji budu djelovali suprotno izmijenjenom Krivičnom zakonu. Ako to ne budu činili, Ured visokog predstavnika u BiH treba da poduzme mjere prema pravosudnim institucijama.

– Pozivamo sve progresivne snage u BiH, političke stranke, organizacije civilnog društva, predstavnike akademske zajednice, javne i kulturne radnike, medije, da u fokus javnih politika bude stavljena Rezolucija Skupštine Vijeća Evrope iz 2006. godine, bazirana na mišljenju Venecijanske komisije iz 2005. – rekao je također na pres-konferenciji Vladimir Andrle uime navedenih nevladinih asocijacija.

Miro Lazović, predsjednik jedne od njih, Foruma parlamentaraca 1990, pozvao je evropsku i američku administraciju da aktueliziraju principe iz navedene Rezolucije kojom je Skupština Vijeća Evrope pozvala 2006. vlasti Bosne i Hercegovine da najkasnije do oktobra 2010. usvoje novi državni ustav da bi mehanizam etničke zastupljenosti bio zamijenjen građanskim principom, prvenstveno ukidanjem ustavne diskriminacije ‘ostalih’.

Miro Lazović / Foto : Avaz – arhiva

Vlasti Bosne i Hercegovine su tada također pozvane da revidiraju teritorijalnu organizaciju države i njenu podjelu na entitete, kantone i općine te preraspodijele nadležnosti između države i nižih nivoa s ciljem povećanja efikasnosti i održivosti.

Miro Lazović, odgovarajući danas na novinarska pitanja,  ističe da su sankcije visokog predstavnika prema onima što podrivaju ustavno-pravni poredak zemlje izostale, ali nametnute mjere postepeno vode ka tome budu li Dodik i istomišljenici u ovoj stvari nastavili dosadašnji politički diskurs.

Lazović je uvjeren u eliminaciju političkih uticaja zvanične Moskve, koji se prelamaju na Bosnu i Hercegovinu „preko predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i Milorada Dodika“.

Rekao je također da očekuje da će Dodik biti sudski procesuiran, ali ako državni tužitelj Milanko Kajganić i drugi predstavnici pravosuđa ne budu reagovali, Ured visokog predstavnika treba da smijeni Milorada Dodika, na šta su pozvale navedene nevladine organizacije.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button