BiH

Video-INVESTICIONA FATA MORGANA NA TRNOVU: Turistički grad Buroj Ozone niti se gradi niti će se graditi!

Ismail Ahmad, osnivač i vlasnik Buroj International Groupa, prvi put je progovorio o tome zbog čega gradnja megaprojekta Buroj Ozone u Trnovu još nije počela.

On je u intervjuu za Al Jazeeru Balkans dao prilično nesuvislo objašnjenje: rekao je, naime, da je osnovni razlog zašto se projekat ne gradi to što je firma promijenila ime iz Buroj d. o. o. u Buroj International Group!?

S obzirom da sud ni nakon 8-9 mjeseci nije završio preregistraciju imena, firma ne može započeti izgradnju, rekao je Ahmad, koji nije pojasnio detalje ove bizarne sutuacije, koja je po svemu sudeći izmišljena da bi se kako-tako opravdalo kašnjenje davno najavljenog početka izgradnje turističkog grada.

Rekao je da se susreću i sa brojnim drugim problemima koji se uglavnom odnose na sporu birokratiju, ali da je registracija imena osnovni problem koji ih koči.

“Do sada smo uložili 17 miliona KM [8,5 miliona eura], ulagat ćemo i u narednom periodu, ali problem je što nismo naišli na podršku ostalih – dobili smo podršku na općinskom nivou”, rekao je on.

Na pitanje ko su partneri na koje računaju, a uskratili su mu podršku, Ahmad je ponudio krajnje maglovit odgovor.

“Što se tiče suda, što se tiče plaćanja, sve se završi u roku dva do tri dana u svijetu, a u Bosni i Hercegovini potrebno je nekoliko mjeseci da završite registraciju svoje firme. Susrećemo se s mnogim problemima prilikom realizacije ovog projekta. Mora postojati olakšana procedura, ali ono što smo do sada primijetili – ne vidimo tu podršku kako bismo mogli početi s realizacijom projekta.”

Ahmad je rekao da su dobili sve potrebne dozvole i da imaju većinu zemljišta, no nije dao najbitniji odgovor: je li osiguran novac za tako krupnu, čak megalomansku investiciju, i zašto je uopće odlučio promijeniti naziv firme ako su već ranije potrebne dozvole izdate na postojeću firmu.

S velikom sigurnošću može se zaključiti da je projekt turističkog grada, kako je prvobitno predstavljen, posve nerealan s prostorno-urbanističkog, ekonomskog i finansijskog aspekta. Primjera radi, u sklopu turističkog grada planirana je gradnja najvećeg šoping centra u BiH, koji bi se teško ekonomski održao i u centru Sarajeva, a pogotovo u malenoj općini Trnovo s jedva nekoliko hiljada stanovnika.

Iza cijele megapriče kriju se sitni interesi općinskih vlastodržaca koji muljanje sa zemljištem pokušavaju prikriti spektakularnom investicojom vrijednom skoro 5 milijardi KM!

Izvor: slobodna-bosna.ba

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button