Velika Britanija zabilježila je najveći broj izgubljenih radnih dana u radnim sporenjima u 2022. godini u više od 30 godina, pokazali su službeni podaci u utorak, dok je kriza troškova života navela zaposlene da protestuju tražeći veće plate.
Nacionalni statistički ured (ONS) saopćio je da je prošle godine u industrijskim akcijama izgubljeno skoro 2,5 miliona radnih dana, što je najviše od 1989. kada je izgubljeno 4,1 miliona dana.
S najvišom inflacijom u posljednje četiri decenije, radnici u nizu sektora, od mašinovođa do nastavnika i zdravstvenih radnika, štrajkovali su u posljednjih nekoliko mjeseci.
Podaci ONS-a pokazuju da je samo u decembru izgubljeno 843.000 dana u štrajkovima, s osobljem graničnih snaga, oko 100.000 medicinskih sestara i hiljadama radnika hitne pomoći, među onima koji su izveli napuštanje bilo uoči ili tokom božićnog perioda.
Iako su neki manji sporovi riješeni, oni koji su na visokom nivou pokazuju malo znakova jenjavanja.
Do pola miliona nastavnika, državnih službenika i mašinovođa napustilo je radna mjesta u ovom mjesecu u najvećoj koordiniranoj štrajkačkoj akciji za jednu deceniju, a mnogi sindikati već su zakazali nove dane štrajka.
Britanska vlada je do sada odbijala da odstupi od povišica plata u javnom sektoru i umjesto toga je pokrenula proces pooštravanja zakona kako bi onima u ključnim sektorima otežali štrajk.
U vladinom pojašnjenju se navodi da su povišice plata koje se traže nedostupne, i da bi povećanje plata u skladu s inflacijom samo pogoršalo problem, prenosi Reuters.