Lifestyle

Utječe li stres na pojavu sijedih?

Vječita dilema

Iako postoji mnogo mitova i pogrešnih uvjerenja o promjenama boje kose, važno je razumjeti stvarne uzroke i faktore koji mogu utjecati na njezinu pigmentaciju.

Iako se često misli da stres može uzrokovati promjenu boje kose, ovo nije naučno dokazano. Umjesto toga, promjene u boji kose najčešće su posljedica genetike i određenih medicinskih stanja.

Jedan od čestih uzroka promjene boje kose su povrede folikula kose. Ova vrsta povreda može rezultirati bijelim pramenovima kose zbog gubitka pigmenta u folikulima. Bolesti kao što su vitiligo, koja uzrokuje depigmentaciju kože i kose, te alopecija, koja uzrokuje gubitak kose, također mogu utjecati na promjenu boje kose.

Drugi mit koji je važno razbiti je uvjerenje da će se pojaviti tri nove sijede dlake ako se iščupa jedna. Ovo nije istina, jer stvaranje sijede kose ovisi o genetici i ne ovisi o ovakvim vanjskim faktorima ili navikama. Genetika igra ključnu ulogu u određivanju kada i kako će se pojaviti sijeda kosa. Proučavanjem genetike svoje obitelji, uključujući roditelje i pretke, možete dobiti bolji uvid u to što možete očekivati od svoje kose.

Kada je riječ o ćelavosti, iako se obično smatra da se genetska predispozicija nasljeđuje od majke, važno je napomenuti da postoje i drugi faktori koji mogu utjecati na ovaj proces. Na primjer, hormonske promjene, stres, bolesti i neki medicinski tretmani također mogu igrati ulogu u gubitku kose.

U konačnici, važno je razumjeti da su genetika i određena medicinska stanja glavni faktori koji utječu na boju i zdravlje kose. Stoga je važno konzultirati se s kvalificiranim stručnjakom ako imate pitanja ili zabrinutosti o zdravlju svoje kose.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button