BiHVijesti

Ukinut PDV na doniranu hranu u BiH

Delegati u Domu naroda Parlamenta BiH su sa 13 glasova za jednoglasno usvojili Prijedlog zakona o dopuni Zakona o porezu na dodatu vrijednost kojim je ukinut PDV na doniranu hranu.

Od 13 prisutnih delegata od ukupno 15 u Domu naroda, svi su glasali za ukidanje PDV-a te je ova inicijativa konačno i usvojena.

Predstavnički dom je ranije u rijetkoj predstavi jednodušnosti jednoglasno usvojio iste izmjene, te je usvajanjem ovih izmjena omogućeno da hrana u vrijednosti od oko 130 miliona KM na godišnjem nivou ne bude uništena nego donirana za one koji sebi ne mogu priuštiti nijedan obrok dnevno.

Možda će Vas zanimati i:

Također, Upravni odbor Uprave za indirektno zaduživanje je dužan u roku od 60 dana stupanja na snagu ovog zakona donijeti podzakonski akt o provođenju.

U sklopu projekta “Niko gladan, niko sam”, Fondacije Mozaik utvrđeno je da je ukupni iznos vrijednosti donirane hrane u 2020. godini iznosio 82,7 miliona KM, od čega je na plaćeni PDV otišlo 12,01 milion KM.

Također, prema analizi u toku 2020. vrijednost uništene hrane u Bosni i Hercegovini je iznosila 126,6 miliona KM, a prema procjenu UN-a u godišnje se uništi 140.000 tona hrane.

Izvor
Klix.ba

Možda će Vas zanimati i: